Jak dobrze przygotować naczynia do przechowywania przetworów?

Nie musisz parzyć słoików do wszystkich przetworów. Do przygotowania niektórych rarytasów konieczne jest jednak zachowanie bezwzględnego reżimu higienicznego.

  • Słoiki typu twist oraz wek, naczynia kamionkowe lub ceramiczne, butelki.
1

Kompoty

Kompoty

Słoiki i nakrętki wystarczy dobrze wymyć. Parzenie jest niepotrzebne – przecież i tak będziesz pasteryzować kompoty przez kilkadziesiąt minut w gorącej wodzie. Pobytu we wrzątku w tak długim czasie mogą nie przeżyć jedynie ekstremalne termofile (czyli gorącolubne mikroorganizmy). Takich jednak w kuchennym otoczeniu na próżno szukać...


2

Powidła, dżemy, marmolady, konfitury

Powidła, dżemy, marmolady, konfitury

Słoiki i nakrętki obowiązkowo porządnie wymyj i wyparz. Wyparzanie przeprowadź szczególnie starannie, jeśli przetwory będziesz pakować do słoików na gorąco i nie będziesz już ich pasteryzować.


3

Marynaty

Słoiki wystarczy dobrze umyć. Parzenie nie jest konieczne, ale dobrze je wykonać, jeśli marynować będziesz mięso czy ryby.


4

Kiszonki

Kiszonki

Naczynia szklane i nakrętki wystarczy dobrze umyć. Wyparzyć można, choć to niekonieczne. Zupełnie inaczej sprawa przestawia się z naczyniami z kamionki lub glinki. Trzeba je wyszorować, bardzo dokładnie wypłukać i obowiązkowo wyparzyć lub wyprażyć w gorącym piekarniku. W ten sposób likwiduje się pozostałości kultur mikroorganizmów z poprzedniej kiszonki.
Weki do kapusty kiszonej (plus szklane wieczka) dobrze jest wyparzyć. Obowiązkowo parzymy gumki uszczelniające do weków.


5

Soki

Soki

Wszystkie naczynia i nakrętki musisz bardzo dokładnie umyć i wypłukać. Jeśli soki po załadowaniu do słoików lub butelek będziesz poddawać pasteryzacji, parzenie naczyń nie jest niezbędne, choć dobrze je przeprowadzić. Porządne wyparzanie naczyń i nakrętek jest obowiązkowe, kiedy nie będziesz soków pasteryzować, czyli lejesz je na gorąco i natychmiast po napełnieniu zamykasz szczelnie naczynie oraz zostawiasz je do ostudzenia ustawione do góry dnem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.09.2013

Komentarze