Jak dobrze dobrać naczynie do przetworu?

Grzyby nie lubią metalowych pokrywek, a kiszonki plastiku. Nie wiedziałaś? Naucz się dobierać odpowiedni rodzaj naczynia do przetworu, a twoje skarby ze spiżarni będą miały pierwszorzędny smak, wygląd, aromat i nie będą się psuć.

  • Słoiki twist i weki, butelki - o różnych pojemnościach, z jasnego lub ciemnego szkła, z dopasowanymi nakrętkami lub wieczkami, owoce, warzywa, grzyby, mięsa.
1

Słoiki

Słoiki

Do przygotowywania przetworów stosuj tylko szklane słoiki, odporne na wysoką temperaturę, oraz dopasowane do nich nakrętki lub szklane wieczka i gumki zapewniające hermetyczne zamknięcie.Słoje typu twist: w dużych, o pojemności minimum 0,9 litra, możesz przygotować kompoty (szczególnie te z większych owoców), ogórki kiszone na zimę czy marynaty (pamiętaj, aby w przypadku kiszonek, marynat warzywnych czy rybnych stosować tylko nowe nakrętki, bez śladów rdzy i zniszczeń). Do mniejszych twistów (ok. 0,4-0,8 litra) możesz wpakować mniejsze owoce na kompot, drobne warzywa na marynaty czy kiszonki, musy owocowe czy marmolady.
Małe twisty idealnie nadają się na luksusowe marynaty, pasztety albo też na przetwory słodkie: marmolady, dżemy, powidła, konfitury – szczególnie takie, które nie są pasteryzowane, ale które nakłada się do wysterylizowanego słoika na gorąco i naczynie zaraz zamyka. W ostateczności można w nich przechowywać soki pasteryzowane.
W małych słoikach dobrze przechowują się też domowej roboty kosmetyki.Słoje weki – idealne do:

  • kiszonek (szczególnie dobrze przechowuje się w nich kapustę kiszoną)

  • przechowywania grzybów poddanych przed włożeniem do słoika obróbce cieplnej i pasteryzowanych

  • mięs pasteryzowanych.


2

Butelki

Butelki

Są idealne do przechowywania wszelkich płynnych, jednorodnych soków oraz alkoholi własnej roboty. Alkoholi pasteryzować nie trzeba, więc do ich przechowywania należy stosować butelki o wąskiej szyjce i dopasowanych do nich nakrętkach. Nalewki – szczególnie lecznicze – warto umieszczać w butelkach z ciemnego szkła, aby światło nie niszczyło cennych składników wyekstrahowanych przez alkohol.
Soki lokujemy w butelkach o różnej pojemności, zawsze nadających się do pasteryzacji i odpornych na wysoką temperaturę. Do przygotowywania soków najlepiej wykorzystać butelki po sokach dziecięcych, które kupuje się w sklepie (typu Kubuś, Pysio, Bobofruit). Pewniejsze zamknięcie dają butelki mające nieco szerszą szyjkę, ale napełnianie tych o wąskiej szyjce z kolei daje lepsze zabezpieczenie przed potencjalnym zakażeniem przetworu zarodnikami pleśni czy drożdży unoszącymi się w powietrzu.


3

Karafki

Karafki

Te naczynia mogą przysłużyć się jedynie do przechowywania już gotowych soków, win, czy innych napojów, przygotowanych do spożycia w dość krótkim czasie i serwowanych na zimno. Można też przechowywać w nich oliwy, oleje ziołowe, octy albo oliwki kosmetyczne własnej roboty.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.08.2013

Komentarze