Dyskusja na temat

Uwaga! Zmiana cen wysyłek na poczcie

Od 1.I.2013 obowiązują nowe ceny na listy na poczcie. Mamy już tylko 3 przedziały wagowe na listy polecone. Jest to pewne uproszczenie, ale jest też zagrożenie. Otóż oprócz wagi liczy się też tzw. gabaryt - w mojej opinii jest to wyłącznie okazja do robienia przekrętów.
Weźmy przykład listów najlżejszych, czyli przedział do 350 gramów. Za gabaryt A zapłacimy 3,80 PLN, za gabaryt B - 5,95. Różnica ponad 2 PLN. Gabaryt B to np. list grubszy niż 2 cm. Jak to panie na poczcie mierzą to urąga wszelkiej logice i przyzwoitości. Powiem wprost: na większości poczt, z jakimi miałem do czynienia odbywa się to "na oko".
Dlatego zachęcam do odwiedzenia porady: http://www.zaradni.pl/porada/3392,jak_nie_dac_sie_oszukac_poczcie_na_gabarytach (teraz wydaje się być bardziej aktualna niż w momencie powstawania) oraz do patrzenia uważnie na ręce paniom z poczty. Wcześniej można było przez "pomyłkę" w oszacowaniu gabarytu stracić 20, 40 czy 50 groszy. Obecnie wielokroć więcej niż wówczas.
Godnym rozważenia jest też korzystanie z usług pocztowych operatorów alternatywnych, np. Inpost, gdzie obecnie ceny w przedziale do 350 gramów są niższe niż na Poczcie Polskiej - za list o gabarycie B w InPoście zapłacimy mniej niż za list tej samej wagi gabarytu A na PP. Do tego gabaryt B w InPoście zaczyna się przy grubości 6 cm. Przed skorzystaniem z tego czy innego operatora alternatywnego warto uzgodnić to z odbiorcą przesyłki, bo nie wszędzie te usługi docierają.
Podstawowe informacje o Inpoście w poradzie:
http://www.zaradni.pl/porada/4973,jak_korzystac_z_uslug_pocztowych_inpost

Komentuj

  1. Zaloguj się:
  1. 08.01.2013