Sposoby na przyspieszenie porodu

Każda kobieta w ciąży nie może doczekać się chwili kiedy weźmie na ręce wyczekiwane dziecko. Zwłaszcza pod koniec 9 m-ca niedogodności "stanu błogosławionego": złe samopoczucie, opuchnięte stopy i coraz większy brzuch sprawiają, że mama chce by rozwiązanie przyszło jak najwcześniej. Oczywiście żadna kobieta nie marzy o wcześniaku, który pierwsze tygodnie życia zamiast w ramionach rodziców spędzi w inkubatorze, ale kiedy wyznaczony termin porodu minie kobieta zaczyna się niecierpliwić. Jeśli wszystko z ciążą, z zdrowiem mamy i dziecka jest dobrze możemy /po konsultacji z ginekologiem/ spróbować wywołać akcję porodową domowymi sprawdzonymi sposobami innych mam.

  • olejki eteryczne, liście malin
1

Relaks

Relaks

Nie warto się stresować i zamartwiać na zapas. Z góry przygotujmy się na pytania w stylu: "jeszcze nie urodziłaś ?" , opowieści o porodach oraz szereg dobrych rad od "doświadczonych" mam. To ostatnie chwile kiedy przyszła mama może poświęcić czas wyłącznie sobie bo przecież już wkrótce pojawi się ta najważniejsza osoba, wokół której będzie się wszystko kręcić /przynajmniej przez najbliższe tygodnie/. Relaks pozwoli się odprężyć, wyciszyć, rozluźnić.


2

Aktywność fizyczna

Warto wybrać się na długi spacer ale relaksujący, w tempie nie wywołującym zadyszki.Zalety takiego spaceru to dotlenienie zarówno organizmu matki jak i dziecka oraz poprawa krążenia krwi. Dodatkowo ruch i prawo grawitacji tworzą główce dziecka warunki do schodzenia do kanału rodnego a naciskając na szyjkę macicy przygotowują ją do akcji porodowej /wywołują jej zmiękczenie i rozszerzanie się/.


3

Olejek z wiesiołka

Może być podawany po 38 tygodniu ciąży w postaci kapsułek. Zawiera składniki wspomagające wytwarzanie w organizmie kobiety prostaglandyny - substancji pomagającej przygotować szyjkę macicy do porodu. Niektórzy lekarze zalecają wcieranie olejku bezpośrednio w szyjkę macicy.


4

Olej z pierwiosnka

Zmiękcza szyjkę macicy co przyczynia się do jej otwarcia, przygotowując ciało kobiety do porodu. Może być podawany po 38 tygodniu ciąży doustnie w postaci kapsułek lub w postaci oleju wcieranego bezpośrednio w szyjkę macicy.


5

Wywar z liści malin

Możemy wykorzystać herbatki ekspresowe lub susz z liści. Po wypiciu jednej szklanki porodu nie przyspieszymy, dlatego powinno się pić napar 3 razy dziennie /4 łyżki suszu zalewamy 500 ml wody, gotujemy 5 min/. Dostępne są również kapsułki zawierające ekstrakt z liści malin.


6

Stymulacja brodawek

W zaawansowanej ciąży brodawki stają się nadwrażliwe i najdelikatniejszy dotyk sprawia dyskomfort a nawet ból. Stymulacja powoduje wydzielanie oksytocyny - hormonu przyspieszającego poród.


7

Akupresura/masaż

Przy akupresurze i masażu powinniśmy zachować ostrożność: dotyk powinniśmy odczuwać jako delikatny ucisk nie wywołujący bólu. Uciskamy i masujemy następujące miejsca:

  • czubek kciuka i palca wskazującego - uciskamy do momentu wystąpienia skurczu, przerywamy a gdy skurcz ustąpi rozpoczynamy ponowny ucisk

  • wewnętrzna strona nadgarstka

  • w okolicy wewnętrznej kostki 4 szerokości palców w górę od kostkiDo masażu możemy wykorzystać olejki zapachowe /lawendowy, jaśminowy lub szałwiowy/ zmieszane z balsamem do ciała lub oliwką kosmetyczną.


8

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne Zapach jaśminu działa rozluźniająco i uspokajająco
  • olejek lawendowy- pobudza krążenie, delikatnie łagodzi ból i działa kojąco, uspokaja ale wyostrza koncentrację

  • olejek jaśminowy - rozluźnia, uspokaja, działa rozkurczowo

  • olejek szałwiowy - pobudza i wzmacnia skurcze macicyOlejki eteryczne możemy dodać do kąpieli lub wykorzystać do masażu zmieszane z balsamem /masaż skoncentrowanym olejkiem może wywołać uczulenie dlatego należy go rozcieńczyć dodając kilka kropel do balsamu lub oliwki/


9

Olej rycynowy

Niektórzy polecają olej rycynowy /przyjmowany sam lub w połączeniu z sokiem pomarańczowym/ , który działa przeczyszczająco i wywołując perystaltykę jelit może wywołać bóle porodowe. W podobny sposób mogą zadziałać: kiszone ogórki, kiszona kapusta, suszone śliwki, świeży ananas.


10

Uwagi:

Wszystkie działania w celu wywołania bóli porodowych i przyspieszenia porodu obowiązkowo konsultujemy z lekarzem prowadzącym ciążę.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.03.2017

Komentarze