Sposoby na odparzenia pieluszkowe niemowlaków

Odparzenia to jedna z najczęstszych dolegliwości skórnych występujących u niemowląt. Przyczyną odparzeń jest z reguły używanie pieluch, które utrudniają odprowadzenie ciepła i wilgocie. Warto poświęcić więcej uwagi odparzeniom, gdyż powodują one ból oraz poczucie dyskomfortu u dziecka, co skutkuje oczywiście jego złym samopoczuciem oraz płaczem. Jak poradzić sobie z odparzeniami? Poniżej przedstawiam kilka prostych sposobów.

1

Czym są odparzenia?

Czym są odparzenia?

Na początek warto dokładnie określić, czym tak naprawdę jest odparzenie pieluszkowe u niemowląt. Powyżej zamieszczam link do ciekawego artykuły na ten temat. Dzięki tej wiedz wiedzy możliwe będzie wykluczycie innych dolegliwości skórnych, z którymi być może warto udać się do lekarza. Jak zatem możemy zapobiegać odparzeniom?


2

Regularnie zmieniaj pieluchy

Pieluchy należy oczywiście zmieniać regularnie, co 2-3 godziny oraz po każdej kupie niemowlaka. Zmieniając pieluchę należy oczywiście dokładnie wyczyścić pupę dziecka wilgotną chusteczką lub ciepłą wodą.


3

Wybierze niepodrażniające preparaty

Po zmianie pieluchy użyj kremu przeciw odparzeniom Wybieraj produkty, które nie podrażniają skóry dziecka. Z mojego doświadczenie wynika, że warto testować różne produkty dostępne na rynku i obserwować ich wpływ na skórę dziecka. W naszym przypadku sprawdził się jeden z popularniejszych kremów przeciw odparzeniom.


4

Nie przesadzaj z zasypką

Unikaj używania zbyt dużej ilości zasypki lub pudrów. Ich nadmiar sprzyja gromadzeniu wilgoci a tym samym odparzeniom.


5

Dobierz prawidłowy rozmiar pieluchy

Zbyt mała pielucha utrudnia odprowadzenie wilgoci i cyrkulację powietrza. Pieluchy w odpowiednim rozmiarze zmniejszą ryzyko odparzeń.


6

Zapewnij dziecku odpowiednią temperaturę otoczenia

Staraj się utrzymywać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Zbyt wysoka temperatura oraz zbyt ciepłe ubranko sprzyja odparzeniom.


7

Tradycyjne metody zapobiegania odparzeniom

Często najprostszy sposób jest najskuteczniejszy. Wielu lekarzy pediatrów zaleca "wietrzenie" pupy dziecka. Pozostaw dziecko bez pieluchy, dzięki czemu skóra maluszka od niej odpocznie. Jeżeli obawiasz się zabrudzenia łóżeczka użyj podkładu wchłaniającego wilgoć. Takie podkłady są przystępne cenowo i dostępne w niemalże każdej aptece.Nasze babcie stosowały także napar z rumianku, którym opłukiwały odparzone miejsca. Rumianek może uczulać. Z tego powodu przy tym sposobie, tak jak przy każdym innym, należy zachować zdrowy rozsądek i przerwać stosowanie rumianku, jeżeli pojawią się oznaki uczulenia.


8

Co robić, gdy odparzenia nie ustępują?

Jeżeli odparzenie się powiększa, skóra zaczyna się łuszczyć, to warto udać się do pediatry, które wykluczy inne dolegliwości skórne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.07.2017

Komentarze