Proste sposoby na złagodzenie kolki u niemowlęcia

Kolka niemowlęca to utrapienie dla niemowlaka, rodziców oraz współmieszkańców: maluszek cierpi, rodzice szukają sposobu jak mu pomóc, a osoby mieszkające z dzieckiem zamiast w nocy spać, słyszą płacz. Teoretycznie kolka trwa 3 miesiące, ale w praktyce przedłuża się nawet do 6-8 miesięcy. Jak wybrnąć z tej trudnej dla wszystkich sytuacji? - Jest kilka domowych sposobów, które warto wypróbować.

  • chusta do noszenia niemowląt
  • herbaty ziołowe
  • butelka antykolkowa
1

Przyczyna kolki niemowlęcej

Przyczyną kolki niemowlęcej są najczęściej: niewykształcenie motoryki jelit, niedojrzałość do pełnego samodzielnego trawienia pokarmu, refluks żołądkowo-przełykowy oraz połykanie powietrza podczas karmienia. Zwyczajnie organizm dziecka musi przyzwyczaić się do przyjmowania pokarmów i trawienia ich we właściwy sposób. Z biegiem czasu dziecko coraz więcej czasu spędza w pozycji innej niż leżąca co zapobiega występowaniu i łagodzi objawy refluksu. Również większa ruchliwość kilkumiesięcznego dziecka pobudza jelita do pracy, łagodzi wzdęcia i ułatwia wydzielanie gazów.


2

Noszenie i przytulanie

Kiedy dziecko płacze bierzemy je na ręce i nosimy. W przypadku kolki ważne jest, aby dziecko nosić umiejętnie: główka powinna być wyżej niż reszta ciała, a brzuszek powinien przylegać do przedramienia. Ta pozycja ułatwia dziecku pozbyć się nagromadzonych w jelitach gazów. Noszenie powinno być spokojne, bez szybkich energicznych ruchów, aby działało na dziecko kojąco, a nie pobudzająco.


3

Chusty do noszenia niemowląt

Chusty do noszenia niemowląt Noszenie dziecka w chuście uspokaja.

W łagodzeniu objawów kolki u niemowląt bardzo praktyczna okazuje się chusta. Chusta ogranicza dostęp bodźców zewnętrznych, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa - maluch słyszy znane mu z życia płodowego bicie serca matki. Jednocześnie pozycja "brzuszkiem do brzuszka", przy każdym ruchu osoby noszącej maluszka, delikatnie masuje i ogrzewa niemowlę.


4

Kangurowanie niemowlaka

Czynność ta polega na układaniu niemowlaka w samej pieluszce "skórą do skóry", na nagiej klatce piersiowej rodzica, tak by główka maluszka znajdowała się nad sercem osoby dorosłej. W szpitalach stosuje się kangurowanie w przypadkach wcześniaków. Pozycja ta daje niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa, uspokaja oraz naturalnie reguluje temperaturę ciała. Równomiernie podnosząca się i opadająca klatka piersiowa, na której leży niemowlę, delikatnie masuje i pobudza do pracy jelita. Delikatny masaż pleców podczas kangurowania, pozwala pozbyć się nagromadzonych gazów.


5

Masaż brzucha

Delikatne masowanie dłonią brzuszka zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara uspokaja, pobudza do pracy jelita oraz pozwala pozbyć się nagromadzonego w nich powietrza.


6

Ogrzewanie brzuszka

Kolejnym sposobem przynoszenia ulgi są ciepłe okłady na bolący brzuch. Możemy wykorzystać ciepłą pieluszkę tetrową (np. ogrzaną na kaloryferze) lub termofor.
Pamiętajmy, aby okłady były ciepłe, a nie gorące, aby nie poparzyć niemowlaka.


7

Dieta matki karmiącej

Dieta matki karmiącej Matki karmiące powinny przestrzegać diety, by ustrzec dziecko przed kolką.

Jeśli dziecko karmione jest piersią, mama powinna przestrzegać diety. Jakiej? Jakich produktów powinna unikać? Najlepiej "metodą prób i błędów" wychwycić uczulające produkty - w pierwszych dniach po porodzie matka karmiąca powinna spożywać produkty lekkostrawne: gotowane mięso, warzywa gotowane na parze, powinna ograniczyć spożywanie słodyczy i owoców cytrusowych. Następnie pojedynczo wprowadzać nowe produkty i zapisywać dokładnie co spożywa. Takie zapiski umożliwiają szybkie wychwytywanie produktów, które mogą powodują kolki u maluszka. Generalnie uważa się, że matka karmiąca nie powinna spożywać produktów ciężkostrawnych, tj. kapusty, grochu, fasoli, napoi gazowanych, czekolady - produkty te powodują wzdęcia u matki, ale również mogą być powodem bólu brzucha u dziecka. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko inaczej reaguje na dany produkt, tzn. jedno dziecko może mieć kolkę po mleku matki, która jadła cytrusy, a dla drugiego dziecka może to nie mieć znaczenia.


8

Herbaty ziołowe

Dziecku cierpiącemu na kolkę możemy podawać herbaty ziołowe, takie jak:

  • herbata rumiankowa - działa uspokajająco i odprężająco, ma działanie wiatropędne i ułatwia trawienie

  • herbata koperkowa - ma właściwości wiatropędne, łagodzi ból wywołany wzdęciami, pobudza do pracy jelita

  • herbata z melisy - ma działanie uspokajające, rozluźniające, zmniejsza wzdęcia i gazy.Stosujemy je w przypadku występowania kolki, ale także możemy je podawać profilaktycznie, by nie dopuścić do jej pojawienia się.


9

Kojące dźwięki, czyli tzw. biały szum

Kojące dźwięki, czyli tzw. biały szum Nawet zwykła suszarka do włosów może się przydać do uspokojenia niemowlaka.

Biały szum to rodzaj dźwięku akustycznego zbliżony do szumu suszarki do włosów. Również kojąco działa szum wody lecącej z kranu. Możemy także wykorzystać płyty z muzyką relaksacyjną, np. z szumem morza lub rzeki. Wszystkie te dźwięki przypominają równomierny szum tętna matki, które niemowlę słyszało w życiu płodowym.


10

Butelka antykolkowa

Butelka antykolkowa Butelka antykolkowa zapobiega połykaniu powietrza przez niemowlę w czasie karmienia.

Butelka antykolkowa posiada specjalną budowę, dzięki której powietrze znajdujące się w podawanych płynach oraz w butelce zostaje odprowadzone i niemowlę go nie połyka.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.01.2014

Komentarze