Jakie witaminy brać w czasie ciąży, aby płód prawidłowo się rozwijał?

Dobór witamin zażywanych przez kobiety w ciąży zależy od etapu zaawansowania ciąży. Zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek witaminy i suplementy diety skonsultuj to z lekarzem. "Przedawkowanie" witamin może mieć wpływ na rozwój płodu. Przeczytaj tę poradę i dowiedz się jakie witaminy powinnaś brać w czasie ciąży i jak działają one na Ciebie i twoje przyszłe dziecko.

  • Preparaty witaminowe i mineralne dostępne na rynku.
1

Zanim zaczniesz stosować witaminy

Generalnie wszystko, co może zażywać kobieta ciężarna, powinno być skonsultowane z lekarzem. Dotyczy to w szczególności leków i witaminowych suplementów diety, niezależnie od tego czy kupuje się je w formie pastylek w aptece, czy też jako musujące tabletki w markecie. I lekarz też decyduje o tym, czy witaminy należy brać i kiedy zacząć oraz kiedy je odstawić. Pomimo różnych opinii – nawet wśród medyków opiekujących się przyszłymi mamami - stosowany schemat zażywania witamin i minerałów najczęściej dostosowany jest do kolejnych trymestrów ciąży.


2

Kwas foliowy - I trymestr

Kwas foliowy - I trymestr

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B, zwana też folacyną. Zalecany jest od początku ciąży (oraz na długi czas przed poczęciem dziecka), ponieważ ma niezwykle istotny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Kwas foliowy zabezpiecza przed wystąpieniem ciężkich wad układu nerwowego u rozwijającego się dziecka, wspomaga prawidłowy rozwój cewy nerwowej oraz kształtowanie się mózgu i rdzenia kręgowego. Przyszłej mamie poprawi zaś nastrój, sen i pracę układu nerwowego – wspomoże produkcję dającej uczucie szczęścia serotoniny i uspokoi. Najprościej folacynę łykać w tabletkach, ale najzdrowiej pozyskiwać ją z naturalnych źródeł: brokułów, kapusty, szpinaku i wielu innych, liściastych warzyw. Sporo jest te tej witaminy w ziarnach zbóż, roślin strączkowych, orzechach lub w drożdżach piwnych.
Nie przedawkuj witaminy C w pierwszym trymestrze – udowodniono, że nadmiar kwasu askorbinowego na początku ciąży może być przyczyną poronienia.


3

Żelazo, wapń, multiwitamina - II trymestr

 Żelazo, wapń, multiwitamina - II trymestr

W tym czasie proces kształtowania organów praktycznie jest ukończony. Dziecko rośnie na potęgę i nabiera masy kostnej, a to wymaga użycia dużej ilości przede wszystkim wapnia, i fosforu. Część lekarzy już do końca ciąży zaleca branie preparatu multiwitaminowego przystosowanego specjalnie dla potrzeb dwojga, czyli rosnącego dziecka w łonie i mamy, której organizm musi nadążyć za potrzebami szybko rozwijającej się pociechy. Jeśli stosujesz multiwitaminę zawierającą w składzie kwas foliowy, lekarz może zalecić odstawienie folacyny przyjmowanej solo. Uwaga, nie jedz suplementów za dwoje, ale bierz je tak, jak ci zlecił lekarz: czyli dawkę dobraną indywidualnie dla Ciebie i zgodnie z zaleceniami dla KONKRETNEGO preparatu witaminowego. Pod żadnym pozorem nie wolno bez konsultacji z lekarzem zmieniać dawki, opierając się na tym, że koleżanka w ciąży przyjmuje inne witaminy i łyka je częściej! Nigdy też nie zwiększaj ilości przyjmowanych witamin, jeśli tego nie zalecić lekarz. Część z nich nie rozpuszcza się w wodzie ale w tłuszczach i nadmiar magazynowany jest w ustroju. To może prowadzić do przedawkowania, co nie pozostaje obojętne przede wszystkim dla zdrowia rozwijającego się malca. Zadbaj o odpowiednią dawkę witamin A, D, E – korzystnie wpływają na skórę – także twoją: uelastyczniają ją i zapobiegają powstawaniu schorzeń dermatologicznych oraz skaz.
Najbezpieczniejsze, jak zwykle, są naturalne źródła witamin. To przede wszystkim świeże warzywa i owoce, kiszonki, orzechy, ziarna, żółtka jaj, drożdże.


4

Żelazo, wapń, kwasy omega 3 - III trymestr

Żelazo, wapń, kwasy omega 3 - III trymestr

Zapotrzebowanie na żelazo gwałtownie rośnie w drugiej połowie ciąży – trzeba go przecież dostarczyć w odpowiedniej ilości do krwi przyszłej mamy, jak i dziecka, którego krwiobieg pracuje już prawie pełną parą. Żelazo jest wykorzystywane na bieżąco do tworzenia barwnika czerwonych ciałek krwi i mięśni, umożliwia też pracę tych drugich. Żelaza potrzebujesz też ty, jako mama: twój organizm ciężko pracuje, przepompowując większą ilość krwi niosącej życiodajny tlen i składniki odżywcze. Ty, jako przyszła mama, musisz też mieć sprawne mięśnie i kości, aby umieć unieść spory już ciężar zlokalizowany w jamie brzusznej. Niedobór żelaza oznacza wystąpienie anemii, czyli niedokrwistości oraz słabowitości mięśni. Deficyt wapnia prowadzi zaś do osłabienia kości (w skrajnych przypadkach do osteoporozy) i do osłabienia w przyszłości zębów.
Najwięcej żelaza znajdziesz w podrobach i w mięsie: im gatunek bardziej czerwony, tym tego pierwiastka jest więcej. Wapń znajdziesz w nabiale pod każdą postacią.
Suplementacja kwasami omega-3 to dobra inwestycja we wzrok i inteligencję dziecka, a także zdrowie jego oraz twojego układu nerwowego. To też super zabezpieczenie przed wystąpieniem depresji poporodowej. Kwasy omega-3 znajdziesz w olejach i w tłustych rybach.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.12.2013

Komentarze

przydatne porady