Jak żywić niemowlę?

Dokładne zasady, jak powinny być żywieniowe niemowlęta zostały zawarte w tzw. nowym schemacie żywienia niemowląt z 2007 roku. Są to dokładne wskazówki, w jakim miesiącu można wprowadzać nowe produkty do diety dziecka, opracowane przez pediatrów i żywieniowców. Należy pamiętać, że osobny schemat żywienia obowiązuje dla niemowląt karmionych piersią, osobny dla karmionych sztucznie. Pamiętaj, że najzdrowszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla Twojego maleństwa jest mleko matki. Jeżeli tylko możesz, zdecyduj się właśnie w ten sposób żywic swoje dziecko.

1

Twój pokarm w pełni pokrywa zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie składniki odżywcze. Udowodniono, że dzieci karmione piersią lepiej rozwijają się umysłowo i rzadziej cierpią na zakażenia układu pokarmowego i oddechowego. Karmienie piersią to nie tylko idealnie zbilansowany skład pokarmu, przeciwciała, które wzmacniają odporność Twojego dziecka, ale także niepowtarzalny sposób na wzmocnienie więzi psychicznej między wami. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się, aby niemowlę do 6 miesiąca życia było karmione wyłącznie piersią. Następnie powinny zostać wprowadzane nowe pokarmy, ale wraz z kontynuacja karmienia piersią do ukończenia pierwszego roku życia.


2

W żywieniu niemowląt niezwykle istotny jest moment wprowadzeniu glutenu do diety. Do tej pory, produkty zawierające gluten pojawiały się w jadłospisie dziecka po skończeniu 10 m.ż. Udowodniono jednak, że jego wcześniejsze wprowadzenie, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby trzewnej – celiakii. Dlatego, według nowych wytycznych, zaleca się podanie glutenu w formie kaszki manny w 5 m.ż. w przypadku niemowląt karmionych piersią i w 6 m.ż., jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym.


3

Pierwszym niemlecznym posiłkiem, które powinno zjeść Twoje dziecko jest zupka jarzynowa. Dodawaj do niej na 100ml ok. 2-3 g kaszy manny(gluten) Pamiętaj, aby warzywa wprowadzać stopniowo, tak żebyś mogła zauważyć, których Twoje dziecko nie toleruje. Początkowo najlepiej jest podawać marchew, ziemniaki, pietruszkę. Następnie możesz wprowadzić kalafior, młodą kalarepę, brokuły. Jeżeli możesz, marchewkę kupuj na targu od zaufanych ludzi. Może ona zawierać dużo azotanów, które w pierwszych miesiącach życia są dla dziecko niebezpieczne.


4

W 7-9 miesiącu w diecie dziecka jeden posiłek powinny stanowić kaszka bądź kleik zbożowy, najlepiej wzbogacany w żelazo. Do zupki jarzynowej możesz dodać gotowane mięso lub rybę ( w ilości około 10 g), bez wywaru. Co drugi dzień może się w niej również znaleźć pół gotowanego żółtka. Ważne jest, aby jajko było ugotowane na twardo, ponieważ gotowanie umożliwi dokładne oddzielenie silnie alergizującego białka, a ponadto niszczy bakterie Salmonella. Jednym z posiłków może być również przecier owocowy (ewentualnie sok), w ilości nie więcej niż 150ml


5

W 10 miesiącu życia dziecka obiadek powinien składać się z dwóch dań. Pierwsze to oczywiście zupka jarzynowa z kaszką glutenową, a drugie to gotowana jarzynka z mięsem (lub rybą 1-2 razy w tygodniu) Pół żółtka Twoje dziecko może już zjadać codziennie. Ponadto w jadłospisie mogą się znaleźć niewielkie ilości biszkoptów, sucharków i pieczywa.


6

W 11-12 miesiącu do obiadu dziecko może zacząć dostawać ziemniaki bądź ryż. 3-4 razy w tygodniu powinno pojawić się jajko (teraz już w całości) Ponadto należy wprowadzić do diety produkty nabiałowe: twarożek, kefir czy jogurt


7

Niemowlętom nie należy solić posiłków! Naturalne produkty diety pokrywają zapotrzebowanie dziecka na sód, a jego nadmiar jest niepożądany, gdyż może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego w późniejszym okresie życia.


8

Przy przygotowywaniu posiłków w domu trzeba zwrócić uwagę na pochodzenie produktów. Warzywa i owoce powinny być wolne od pestycydów, związków ołowiu i azotanów. Postaraj się zdobyć takie, które pochodzą z ekologicznych upraw. Ponadto niedopuszczalne jest podanie dziecko mięsa niewiadomego pochodzenia lub pochodzącego z zakładów wykorzystujących w hodowli hormony i antybiotyki.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • W poradzie przedstawiona jest kolejność wprowadzania nowych produktów dla niemowląt karmionych NATURALNIE


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.05.2010

Komentarze

ciekawe;d

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:08:05

ciekawy temat

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:55:20