Jak zorganizować czas dziecku (3-10lat) w czasie ferii w domu?

Rodzice mieszkający w mieście na pewno wiedzą, gdzie zabrać dziecko w czasie ferii aby się nie nudziło. Rodzice mieszkający na wsi raczej nie mają z tym problemu, bo na wieś dla dzieci to prawdziwy Raj. Jednak wart być przygotowanym na inną ewentualność, tj. gdy dziecko spędza czas w domu, bo pada deszcz,śnieg, bo nie mamy czasu wspólnie wyjść itd. Inne moje pomysły na ten temat znajdziecie w moich poradach.Teraz natomiast garść ogólnych wskazówek czym zająć dziecko w domu.

  • dużo chęci i cierpliwości
  • Ty i Twoje dziecko
  • rzeczy domowego użytku, np TV
1

Możecie zorganizować KINO. Wybierzcie film lub bajkę. Ustawcie fotele lub krzesła i przygotujcie popcorn.
Jeśli Twoje dziecko jest jedynakiem to nie zostawiaj go samego przed ekranem. jeśli jednak chciałbyś nad czymś popracować, coś zrobić to zaproś dzieci sąsiadów.


2

Zawsze miej pod ręką plastelinę. Dzieci lubią lepić różne kształty. Zabezpiecz stół niepotrzebną ceratą, żebyś nie musiała cały czas pouczać malucha aby niczego nie wybrudził.


3

Pomysł ten sam w kroku 2, ale plastelinę zastępują farby i kartki papieru. Przygotuj dziecku pędzelek i odrobinę wody. Zwłaszcza jeśli dziecko jest na tyle małe, że może ją wylać. Nie złość się wtedy - jeśli to niewielka ilość wody to nie ma sprawy.


4

Jeśli możesz wydzielić w swoim domu miejsce na ścianie, które będzie przeznaczone wyłącznie na rysunki dzieci będą wniebowzięte. Zaopatrz je w odpowiednie kolorowe pisaki. Musisz być jednak pewna, że Twoje dziecko nie zje skuwki:)


5

Pozwól dzieciom zrobić z Tobą sałatkę lub kanapki. Zaopatrz malucha w specjalny nożyk, który go nie skaleczy i deseczkę lub talerzyk. Usiądźcie razem do stołu. W ten sposób będziesz mieć szkraba na oku. Wyznaczaj mu zadania, np. każ pokroić mu obranego już ogórka w kostkę. Jeśli nie wie jak lub robi to źle - pokaż mu.
Kanapki: Przygotuj pokrojone kromki chleba, wędlinę, ser, pomidora, rzodkiewkę itp. i pozwól smykowi skomponować kanapki samemu. Możesz mu też pokazać jak posmarować masło.


6

Zabierz dziecko do łazienki. Wysyp na podłogę brudne rzeczy z kosza. Poproś aby pomogło Ci oddzielić kolorowe rzeczy od białych. Poprawiaj je jeśli się myli. Mów głośno nazwy kolorów ubrań. Następnie pozwól dziecku włożyć wybraną "kupkę" rzeczy do pralki i ją zamknąć. Ty w tym czasie nasyp proszek, płyn i czas prania:)


7

Daj dziecku ściereczkę nasączoną odpowiednim płynem i poproś żeby starło z Tobą kurze z regału lub z parapetu. Zwłaszcza młodsze dzieci uwielbiają "papugować" po dorosłych. Wykorzystaj to bezlitośnie póki możesz:D


8

Rada stara jak świat, ale bardzo skuteczna. Opowiedz lub przeczytaj dziecku bajkę na dobranoc.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj, że dziecko przede wszystkim chce spędzić czas z Tobą, więc po prostu BĄDŹ:)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.08.2012

Komentarze