Jak zmniejszyć ryzyko "śmierci łóżeczkowej"?

"Śmierć łóżeczkowa" to problem, którego boi się wielu rodziców. Śmierć ta jest niespodziewana i do końca nie ustalono jej przyczyn. Dziecko umiera nagle, z reguły jest zupełnie zdrowe. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko powstania tego tragicznego zdarzenia.

1

Kładąc dziecko do snu zawsze kładź je w pozycji na plecach. W łóżeczku połóż maluszka tak, aby stópkami dotykało jego brzegu. Taka pozycja uchroni przed zsuwaniem się dziecka pod przykrycie. Najlepiej, gdy w łóżeczku dziecka nie będzie poduszki - kładź dziecko tylko na pleckach. Podczas snu okrywaj dziecko kocem lub prześcieradłem, używanie kołder czy innych pościeli jest raczej odradzane.


2

Palenie papierosów zdecydowanie na NIE. To oczywiste, że podczas ciąży nie powinnaś palić papierosów dodatkowo nie powinien również palić ojciec dziecka. Nigdy nie pozwól palić w pomieszczeniu, w którym przebywa Twoje dziecko. Dodatkowo jeżeli zdarza Ci się podpalać nigdy nie śpij z dzieckiem w łóżku.


3

Nigdy nie pozostawiaj swojego dziecka w zbyt ciepłym otoczeniu. Wietrz pokój, na dworze wybieraj cień.


4

Dziecko powinno spać w Twojej sypialni przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy. Tak, abyś mogła cały czas nad nim czuwać oraz słyszeć każdy niepokojący sygnał.


5

Jeżeli zdarza Ci się zasypiać z dzieckiem razem w łóżku nigdy nie rób tego, gdy piłaś alkohol, brałaś środki nasenne lub jesteś zmęczona!


6

Jeżeli z Twoim dzieckiem dzieje się coś, coś Cię niepokoi, szczególnie podczas snu - niezwłocznie zasięgnij opinii lekarza. Wiele rodziców wstydzi pytać się o wiele niepokojących sygnałów, gdyż wydają im się zbyt błahe. Drodzy Rodzice nie ma czego się wstydzić, To normalne, że niepokoicie się o wiele spraw, które są dla Was jeszcze niezrozumiałe. Lekarz z chęcią odpowie na nurtujące Was pytania.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.08.2010

Komentarze

przydatne :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:08:45

Dobra porada,ale jesli chodzi o krok 1,to sie nie zgadzam,ze najlepiej klasc bez poduszki.Akurat znam kilka mam,ktore kladly tak dzieci i dzieciom zle sie uksztaltowala glowa.Wszystkie maja z tylu splaszczona glowe.Dlatego tego nie polecam.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-12 18:14:34

dodam jeszcze jedno rozwiązanie - monitor oddechu (urządzenie ,które monitoruje oddech dziecka i w razie bezdechu alarmuje opiekunów), są dostępne na rynku polskim np monitory firmy reer, anglecare czy babysense.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-24 14:15:31

Bardzo przydatne.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 17:09:52