Jak zapobiegać kurczom łydek podczas ciąży?

Kurcze łydek mogą występować podczas trwania całej ciąży, jednak nasilają się w III trymestrze jej trwania. Przyczyny powstawania mogą być różne: niedobór potasu, magnezu oraz wapnia a nadmiar fosforu, powiększająca się macica naciska na naczynia tętnicze a przez to mięśnie nóg mogą być gorzej ukrwione. Poniżej znajdziecie informacje w jaki sposób można łagodzić występowanie skurczu łydek podczas trwania ciąży.

1

Zmodyfikuj dietę – włącz do jadłospisu produkty bogate w następujące pierwiastki:
a/ potas – pieczone ziemniaki, melony, avocado, suszone morele i śliwki, sok pomidorowy, świeży sok z pomarańczy, banany, migdały, gotowany szpinak,
b/ magnez – żółty ser, mleko, jogurty, suszone figi, gotowane ziarna soi, gotowana rzepa, jarmuż, brokuły.


2

Zachowaj umiar w jedzeniu produktów zawierających duże ilości fosforu np. ryby, drób, orzechy.


3

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji sprzyja występowaniu skurczy łydek. W ciągu dnia staraj się dużo ruszać, jeśli długo stoisz w jednej pozycji poruszaj się, poćwicz np. stań naprzemiennie na piętach i palcach.


4

Jeśli nie masz przeciwwskazań a Twoja ciążą przebiega prawidłowo ćwicz codziennie, dobierz zestaw ćwiczeń do trymestru ciąży w którym jesteś obecnie, zapisz się do szkoły rodzenia, tam pod okiem osoby przeszkolonej będziesz mogła bezpiecznie ćwiczyć.


5

Wykonuj masaż nóg: delikatne, posuwiste ruchy dłoni od kostek do bioder. Jeśli sama nie dajesz rady, poproś o pomoc w wykonaniu masażu np. męża.


6

Pamiętaj o wygodnych butach, nie mogą być na zbyt wysokim obcasie, nie noś zbyt obcisłych ani krepujących ruchy ubrań.


7

Przed snem weź ciepłą kąpiel lub prysznic w celu rozluźnienia mięśni, woda nie może być zbyt gorąca.


8

Jeśli kurcz wystąpi rozmasuj obolałą łydkę, taki masaż pobudzi krążenie krwi, postaw stopę na chłodniejszej podłodze, naciskaj ręką na kolano i jednocześnie staraj się unosić palce stopy do góry, w pozycji leżącej na plecach unieś do góry wyprostowaną nogę a palce staraj się przyciągnąć do siebie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.01.2010

Komentarze