Jak zainteresować dzieci książkami?

Żyjemy w czasach, gdy komputer i stałe łącze internetowe staje się naszą codziennością. Maksimum rozrywki niewymagające dużego wysiłku intelektualnego i fizycznego jest dla młodych ludzi atrakcyjne. Alternatywne formy spędzania wolnego czasu odchodzą w zapomniane, ale trzeba wierzyć, że taki stan rzeczy jest chwilowy i ulegnie zmianie. Do takich zmian przyczynić się mogą jedynie osoby będące wzorem dla własnych dzieci, czyli rodzice. Chyba nie ma rodzica, które wolałoby by jego dziecko grało na komputerze niż w tym czasie czytało książkę. Oto kilka rad mających zachęcić dzieci do wkroczenia w magiczny świat książek.

1

Nie chowajcie książek do szafy czy kartonów, niech będą one na widocznym miejscu. Sami czytajcie by zachęcić tym swoje dzieci.


2

Wybierzcie się wraz z synem czy córką do biblioteki by wybrać książkę odpowiednią dla ich przedziału wiekowego. Zbyt trudne do zrozumienia teksty mogą je tylko zniechęcić.


3

Zaszczepcie w nich pasję od najmłodszych lat. Najpierw wspólnie ogląda się obrazki i czyta bajki by następnie same mogły to robić. Chwalcie je za podzielenie się z Wami historią z książki.


4

Nie szantażujcie ich wypowiedziami typu "Przeczytaj książkę, później dopiero telewizja" to do niczego nie prowadzi.


5

Najlepiej, gdy porozmawia się z nimi o książkach które mogą je zainteresować - encyklopedia, książki geograficzne, biologiczne, fantastyka, opracowania naukowe itd.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.06.2010

Komentarze

Myślę,że warto zaszczepić też w dzieciach nawyk NIEOGLĄDANIA telewizji i NIEUŻYWANIA komputera (w nadmiarze).

Ostatnio zmieniony: 2011-02-27 14:30:43

Myślę, że ważne jest aby od najmłodszych lat czytać dziecku, to na pewno sprawi że polubi tą czynność.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 19:28:38

Ważne, aby dziecko z przyjemnością sięgało po książkę, a nie z przymusu. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-01-09 13:12:19