Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

W dzisiejszych czasach telewizji i komputerów coraz trudniej jest nakłonić dziecko do samodzielnego czytania. Często robią nawet wszystko, aby i lektury szkolne poznać, a nie przeczytać. Jak zatem zachęcić dziecko do czytania, które pomoże mu przecież w samorozwoju i osiąganiu lepszych wyników w nauce?

1

Najlepszym momentem do rozpoczęcia dziecka przygody z książką jest wczesne dzieciństwo, kiedy to nasze maleństwo jeszcze nie protestuje przeciwko tego typu rozrywce, a już jest w stanie co nie co zrozumieć. Nie interesuje go treść, tylko obrazki? Nie szkodzi, opowiadaj o nich barwne historie.


2

Jeżeli zaś jesteś już rodzicem dziecka, które rozpoczęło lub opanowało już sztukę czytania, to wybieraj dla swojego dziecka literaturę, która jest dostosowana do jego wieku i poziomu rozwoju. Może samo ma chęć coś wybrać?


3

Uczestnicz w tej czynności (zwłaszcza, gdy dziecko dopiero zaczyna czytać. Urządźcie swój czytelniczy kącik, niech będzie w jasnych, ciepłych barwach.


4

Natomiast jeżeli Twoje dziecko jest już starsze i samo potrafi czytać, warto pomóc mu w wyszukiwaniu literatury odpowiadającej jego zainteresowaniom. Jeżeli to nie jest wystarczający bodziec, to przeczytaj mu najciekawszy fragment, który zaciekawi Twoją pociechę i pozwoli jej zastanowić się, co będzie dalej? Jak to się skończy. Życzę powodzenia!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.04.2012

Komentarze

A mnie tak już zostało ;P

Ostatnio zmieniony: 2012-04-11 10:16:08

Krok 4 wart zastosowania. Moi rodzice kończyli czytać książkę zawsze w najciekawszym momencie, zostawiali ją w moim pokoju i wychodzili. A ja bardzo szybciutko otwierałam ją na nowo i sama czytałam co dalej. W ten sposób nauczyłam się czytać i polubiłam książki.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-10 14:04:52

Odpowiednie pokierowanie dzieckiem pozwala na wybranie najlepszej formy nauki. Nic na siłę. Należy słuchać dziecka, co mówi do rodziców. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-05 18:00:22