Jak za pomocą bajek dla dzieci możemy pomóc dziecku?
Bajkoterapia to dziedzina biblioterapii, która jest bardzo pomocna w likwidowaniu lęków czy innych objawów, które niekorzystnie oddziałują na dzieci. Jak powszechnie wiadomo, bajka to coś, co nasze dziecko uwielbia. Bajkoterapia jest polecaną terapią leczenia dzieci. To, dlatego, iż bajka jest środowiskiem naturalnym dzieciństwa. Dziecko, które słucha bajki tak naprawdę nie wie, że podczas takiego seansu, tak naprawdę jest poddawane terapii. Bajkoterapia stosowana jest zwykle w wieku od 4-9 lat. Oto kilka rad jak stosować tą metodę terapii.
Bajkoterapia polecana jest między innymi dzieciom, których stan wymaga relaksacji. To znaczy dotyczy dzieci, które są zbyt impulsywne lub nerwowe bądź ostatnio przechodziły przez stresujące sytuacje. Gdy nasze dziecko nie potrafi się zrelaksować, polecam zastosowanie specjalnej bajki, zwaną bajką relaksacyjną. Bajka relaksacyjna to bajka, która polega na wykorzystaniu przez dziecko zmysłów w trakcie słuchania bajki. Wykorzystanie zmysłów ma charakter metaforyczny. Chodzi o to, aby wczuło się w bajkę.
Bajka nie musi być czytana z danego zbioru. Sama możesz ją wymyślić. Typowa bajka relaksacyjna skupia się na zmysłach. Oto przykład takiej bajki:
Mały piesek szedł zadowolony drogą, podczas której zastanawiał się, co jego mamusia przygotowała mu na obiad. Nagle zobaczył piękną polanę oraz rzeczkę. Polana miała piękny zielony kolor, rosły na niej kwiatki, których kolory przypominały piękna tęczę. Zapach trawy wkradał się w nosek pieska. Postanowił na chwilę położyć się i posłuchać pięknego śpiewu ptaków…
Bajka taka opisuje doznania. Ważne, aby doznania były wplatane w wątek, aby nasze dziecko nie nudziło się samym opisem krajobrazu itd.
Bardzo ważne jest również, aby bajeczka opowiadana była spokojnie. Nie możesz być zdenerwowany, nie możesz się spieszyć. JEŻELI Twoje dziecko wyczuje, że nie jesteś zrelaksowany, ono również nie będzie.
Bajki rozwiązujące problemy. Gdy Twoje dziecko boryka się z poważniejszym problemem, jakim jest na przykład przebywanie w szpitalu czy zbyt wysoka waga ciała. Warto opowiedzieć mu bajeczkę zwaną bajką leczniczą. Tutaj bajka powinna zawierać elementy jego obecnej sytuacji oczywiście z pozytywnym zakończeniem. Dla przykładu możesz opowiedzieć bajkę o ptaszku, który złamał skrzydełko i musi przebywać w szpitalu, ale po jakimś czasie ptaszek wyzdrowiał i mógł wrócić do domu. To pokazuje dziecku, że warto być silnym, że zawsze cierpliwość popłaca.
Nigdy nie zamieniaj swojego dziecka w bohatera bajki! Może poczuć się ono dotknięte, może nawet nie chcieć jej słuchać. Bajkoterapia polega na leczeniu bez nadmiernej ingerencji. Tak naprawdę dziecko w ogóle jej nie czuje. Najlepiej za bohaterów brać zabawki lub zwierzątka.

Bajkoterapia to sposób na poznanie lęków, które trapią Twoje dziecko, a których Ty jako rodzic nie jesteś pewien. Dziecko uwielbia słuchać bajek, z którymi lubi się identyfikować. Jeżeli na przykład wiele razy prosi o opowiedzenie bajki o Kopciuszku prawdopodobnie czuje się zaniedbywane lub czuje, że jego rodzeństwo jest faworyzowane przez rodziców. Wtedy my jako rodzice możemy zobaczyć problem, którego do tej pory nie zauważaliśmy.
Bajka pozwala pozbyć się lęku. Jeżeli na przykład Twoje dziecko bardzo boi się ciemności lub duchów możesz te lęki w pewien sposób zmniejszyć lub nawet wyleczyć. Gdy na przykład opowiadasz dziecku bajkę o ciemności, w której na samym końcu znajdują się przyjaciele, na pewno nie będzie reagowało już tak negatywnie. Bardzo ważne jest to, ze podczas chwil grozy w trakcie bajki Ty znajdujesz się obok dziecka i widzi oraz czuje ono, że gdy się boi, Ty jesteś blisko niego a lęk, który go paraliżował, teraz wydaje się nie być taki zły.
Bajkoterapia stosowana jest również w poważnych zaburzeniach okresu dzieciństwa, jak na przykład wykorzystywanie seksualne, czy problem picia alkoholu w rodzinie. Bajki pozwalają pozbyć się dziecku uczucia strachu, braku oparcia, lęków. Pozwala poprzez przewarunkowanie przenieść dotychczas wytworzone lęki na inny tor. Pozwala mu oswoić się z lękiem, który został wytworzony, a którego nie da się pozbyć.
Bajkoterapia to świetna terapia dla dzieci. Szczególnie tych, do których nie sposób dotrzeć w inny sposób. Dla takich dzieci, które zamykają się na wszelkie sposoby pomocy.
Galeria

Dodaj komentarz