Jak wykąpać niemowlę?

Dla wielu rodziców kąpiel niemowlęcia stanowi początkowo pewną trudność. Dziecko jest tak malutkie i delikatne, że próba jego wykąpania może napawać strachem młodych rodziców. Przekonaj się, że to nic trudnego!

  • wanienka, ręcznik, płyn do kąpieli dla niemowląt, szampon do włosów dla niemowląt, oliwka dla dzieci
1

Po przygotowaniu wanienki i kosmetyków oraz sprawdzenia temperatury wody (powinna wynosić około 37 st C) układamy pachę i ramię dziecka na swoim przedramieniu. Dłonią tej ręki, na której leży dziecko, chwytamy od spodu łokieć jego drugiej rączki. Dzięki tej pozycji nasza druga ręka jest swobodna i możemy umyć nią dziecko.


2

Kiedy myjemy główkę dziecka szamponem, układamy go tak, aby się nam mnie wyślizgnął. Spłukując główkę przesuwamy dłoń od czoła do tylu. Staramy się niepotrzebnie nie zalewać uszu dziecka.


3

Jeżeli dziecko wyjmowane jest z wanienki plecami do podłoża, czuje się niepewnie. Z tego powodu lepiej będzie, jeśli przy wyjmowaniu z wanienki niemowlę będzie ułożone na naszych rękach tak, aby jego ciałko było nachylone do podłogi nieco pod kątem.


4

Po wyjęciu malucha z wanienki kładziemy go na ręczniku i szybko okrywamy. Nie trzemy ręcznikiem po jego ciele, ale osuszamy jego skórę lekko dotykając ją ręcznikiem. Nakładamy na skórę dziecka oliwkę, lekko go przy tym masując.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli dziecko źle reaguje na kontakt z wodą, możemy najpierw zawinąć je w ręcznik i tak opatulone włożyć do wanienki. Kiedy maluch będzie już zanurzony, odwijamy ręcznik, który opada na dno i tworzy matę antypoślizgową.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.07.2009

Komentarze

przydatne :))

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:05:34

Hej, robię to codziennie:) Ja dodatkowo myję dziecku twarz wacikami i przygotowaną wodą przed myciem główki. Po wszystkim wycieram pieluchą. Pozdrawiam!