Jak wygodnie karmić piersią?

Karmienie piersią przynosi szereg efektów zarówno matce, jak i dziecku. Ssanie piersi przez dziecko przyspiesza kurczenie się macicy, dzięki czemu kobieta szybko wróci do formy sprzed okresu ciąży. Natomiast dziecko dzięki mleku mamy staje się bardziej odporne i rzadziej cierpi na kolkę jelitową. Matka może układać się do karmienia w najróżniejszych pozycjach. Ważne, aby były one wygodne i komfortowe. Poniżej prezentuję techniki karmienia nie tylko wygodne, ale też zapewniające prawidłowe ssanie.

1

Pozycja 1
Pupa dziecka oparta jest na udzie mamy, a główka ułożona w przedłużeniu linii tułowia, oparta na zgięciu łokcia mamy. Główkę dziecka możemy też podeprzeć dłonią pod potylicą. Starajmy się jednak nie podkładać dłoni pod szyję malucha. Ważne w tej pozycji jest usadzenie pupy dziecka na wewnętrznej stronie jednego z ud mamy. Dzięki temu ograniczone zostanie prężenie się dziecka do tyłu.


2

Pozycja 2
Ta pozycja podobna jest nieco do poprzedniej - maluch zwrócony jest twarzą do mamy, jego główka spoczywa w zagięciu jej łokcia. Jednakże tułów dziecka jest ułożony bokiem - nieco pod kątem do ciała mamy. Dzięki takiej technice ograniczony zostaje wysiłek oddechowy, co sprawi, że dziecko będzie jadło spokojniej i bardziej efektywnie.


3

Pozycja 3
Szczególnie wygodna i komfortowa pozycja do karmienia dziecka to ta, w której matka leży podparta ręką zgiętą w łokciu, na którym spoczywa główka dziecka. Mama powinna mieć za plecami poduszkę lub oparcie wersalki, aby odciążyć kręgosłup. Ważne w tej pozycji jest to, aby nóżki dziecka były lekko zgięte.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze

fajne :)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:04:29