Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię jest jak znamię, zawsze i wszędzie jest z nami. To taka nierozerwalna część naszej osobowości, naszego ciała. Zdarza się, że już będąc w łonie matki mamy wybrane imię. Później możemy mieć ksywki czy przezwiska, możemy zmienić nazwisko a imię najczęściej pozostaje. Wybierając imię dla dziecka pamiętajmy, iż jest to jego wizytówka na całe życie. Warto więc przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • nazwisko, dziecko, spis imion
1

Nie kieruj się modą. Trendy na imiona mijają, a osoba, które je nosi będzie cierpieć całe życie. Nie problem jeśli jest to Amelka (popularna dzięki serialowi "Na dobre i na złe"), gorzej jeśli będzie to Iwo ("Dotyk Anioła") czy Alexis ("Dynastia").


2

Do długich nazwisk wybieraj raczej krótkie imiona i na odwrót. Zdecydowanie ułatwia to wypełnianie kratek w urzędowych formularzach, blankietach do przelewów itd.


3

Do nazwisk odimiennych typu (Janowski, Markowski) nie dawaj imion zbliżonych do nazwiska. Jan Janowski brzmi po prostu śmiesznie.


4

Warto sięgać po rodzinne tradycje, pamiętając jednak, że w dzisiejszych czasach imiona Kazimierz czy Teodor uważane są za przestarzałe. Jeśli rodzina upiera się przy rodowych imionach, zawsze mogą stanowić one tzw. "drugie imię".


5

Unikaj imion z trudną lub kontrowersyjną pisownią (jak napisać imię Jessica – Dżesika? Jesica? a może Yessica?)


6

Unikaj połączeń, które kojarzą się z osobistościami, postaciami powszechnie znanymi typu Adam Mickiewicz czy Michał Żebrowski.


7

Do śmiesznych nazwisk nie dodawaj obcojęzycznych czy oryginalnych imion. Złożenie typu Noemi Kapusta brzmi nieco absurdalnie, lepiej niech to będzie Anna Kapusta.


8

Nadawaj imiona, po których łatwo określić płeć dziecka. Przyjmuje się, że w Polsce dziewczęce imiona powinny kończyć się na literę „a”.


9

W przypadku wątpliwości sięgnij ustawy z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 1986 r. Nr 36, poz. 180 z późn. zm.).


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.08.2010

Komentarze

A ja wybierałam z imion, które nie są nowe, są raczej tradycyjne, ale międzynarodowe, czyli takie, które mają odpowiedniki w innych krajach i nie brzmią śmiesznie w Polsce. Pozdrawiam :)

Ostatnio zmieniony: 2012-08-22 18:07:37

Niedawno sama wybierałam imię dla swojego synka i muszę przyznać ze wybór był niezwykle trudny, do głowy przychodziły mi zarówno te nowocześniejsze imiona jak i tradycyjne a im bizej porodu tym trudniej było mi się zdecydować-więc kwestię wyboru pozostawiłam mężowi i teraz obydwoje jestesmy zadowoleni, a mełemu zapewne też sie spodoba:)

Ostatnio zmieniony: 2012-06-07 14:06:27

To dobre rady, szkoda że nie wpadłam na ten wpis wcześniej

Ostatnio zmieniony: 2011-02-23 17:11:33