Jak wybrać dziecku właściwe zabawki?

Przygotowując się na przybycie malucha, jak również przez całe jego dzieciństwo, nieustannie musimy zaopatrywać pokoik dziecięcy w zabawki. Zabawki to podstawa wesołego beztroskiego dzieciństwa, ale również niezastąpione narzędzia edukacyjne. Jakkolwiek, ostatnimi czasy, modne są na rynku tzw. zabawki edukacyjne, które owszem są piękne, ale z reguły kosztują fortunę, warto podkreślić, że WSZYSTKIE zabawki są „edukacyjne”. Każda lalka i klocek posłużą dziecku do zdobywania nowych doświadczeń i rozwijania zmysłów. Każda pobudzi wyobraźnię i zapewni dziecku doskonałą zabawę. Czym zatem należałoby się kierować, przy wyborze zabawek ?

1

BEZPIECZEŃSTWO – kupując zabawkę, upewnijmy się, że na etykiecie zaznaczono, że są przeznaczone dla dzieci w wieku 1 – 3 lat. Sprawdźmy, czy są informacje o użytych do wyrobu zabawki, materiałach – niektóre zabawki niestety są wykonane z tworzyw, powodujących uczulenia. Dla spokoju, raczej omijajmy te z napisem „Made in China”, po ostatnich doniesieniach prasowych, ich bezpieczeństwo budzi spore kontrowersje. Wiele z nich, nie spełnia polskich norm bezpieczeństwa. Ważne, aby zabawka miała certyfikat. Ale sama etykieta nie wystarczy. Upewnijmy się „naocznie” czy zabawka nie posiada elementów, które dziecko mogłoby połknąć, lub się skaleczyć. Czy wyglądem nie przestraszy dziecka – bo i takie się zdarzają, czy ta zabawka będzie pożyteczna.


2

Dzieci w wieku 1 roku, rozwijają się bardzo intensywnie, poznając świat jedynie za pomocą zmysłów. Wszystko więc muszą dotknąć, „posmakować”, dokładnie obejrzeć. Kupujmy więc zabawki, które dostarczą dziecku odpowiednich bodźców i pobudzą wyobraźnię. Dobre będą zabawki z dźwiękiem, zabawki o odmiennych fakturach – miękkie, twarde, plastyczne, (zabawki z długim włosem, raczej nie są w tej grupie polecane, gdyż dziecko łatwo może wyrwać i połknąć pasemka tworzywa), o różnych kształtach. Zabawki powinny być kolorowe, w zdecydowanych barwach, unikajmy kolorów ponurych, szarych czy czarnych. Narząd wzroku u malucha w tym wieku, jeszcze nie jest w pełni „dokończony”, dlatego lepiej reaguje na mocne kolory. W tym wieku chłopcy i dziewczynki, będą bawić się tymi samymi zabawkami.


3

Dziecko dwuletnie, potrafi już mówić i zdobywa wiedzę również naśladując proste czynności dorosłych. W tym wieku hitem będą zabawki, imitujące „prawdziwe” rzeczy – kuchnię, odkurzacz, żelazko, pralkę, narzędzia medyczne, czy fryzjerskie, lub zestaw dla małego majsterkowicza. Dwuletnie maluchy zaczynają zauważać przynależność do swojej płci – chłopcy z reguły będą naśladować mężczyzn z najbliższego otoczenia, dziewczynki będą się bawić w „babskie” zabawy. Nie jest to żelazną regułą, ponieważ zarówno dziewczynka może zechcieć bawić się wozem strażackim, jak i chłopiec siądzie w kąciku z lalą, ale generalnie dobieramy już zabawki do zainteresowań dziecka. Dziecko w tym wieku, również zaczyna rozwijać proste zdolności manualne, rozkłada zabawki na czynniki pierwsze, zaczyna rysować. Kupując przybory do rysowania, upewnijmy się, że są nietoksyczne, nawet w przypadku połknięcia. Nie zostawiajmy dzieci samych z kredkami, bo tak się składa, że dzieciaki uważają kolorowe, miękkie kredki, za wyjątkowo smakowitą przekąskę.


4

Trzyletnie dziecko, przede wszystkim bardzo rozwija aktywność ruchową. W tym okresie więc doskonałe będą wszelkiego rodzaju zabawki, umożliwiające zabawy w ruchu. Poza tym doskonali zdolności manualne – doskonałym uzupełnieniem zabawek, będzie glina czy plastelina. Oczywiście pod czujnym okiem dorosłego, bo te materiały jeszcze łatwiej przekąsić. Dziecko będzie też już umiało pokolorować obrazek, zaopatrzmy się więc w książeczki do kolorowania. Na początek powinny to być nieskomplikowane wzory, na twardych powierzchniach – dziecko nie kontroluje jeszcze siły nacisku ręki, i zdarza się, że zanim pomaluje obrazek, to go podrze kredką. Świetne w tym wieku będą wszelkiego rodzaju klocki (dostosowane oczywiście dla trzyletniego dziecka). Maluch zaczyna „rozumieć” trójwymiarowo, bardzo chętnie będzie budował. Trzylatek uwielbia też zabawę w piaskownicy, więc niezbędne będą wszelkie, potrzebne do tego akcesoria.


5

Ogólnie rzecz biorąc, nie zawsze wysoka cena, gwarantuje, że zabawka będzie miała jakąś wartość edukacyjną dla naszego dziecka. Przy ich doborze, najważniejsze jest bezpieczeństwo i zainteresowania naszego malucha.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.08.2009

Komentarze