Jak wybierać gry komputerowe dla dzieci?

Dobry dobór gier komputerowych, w które grają dzieci, jest ważny ze względu na ich wpływ na psychikę i zachowanie. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na wiele zależności.

  • Strona PEGI: http://www.pegi.info/pl/
1

Młode dzieci.
Kupując grę dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na wiek. Gra zupełnie inaczej będzie wpływać na przedszkolaki i młodzież. Przy wyborze gry dla młodszych dzieci musimy zwrócić szczególną uwagę na zawartość gry. Wtedy wybieramy raczej gry wiekowe, uczące. Wprawdzie w takim wieku niezalecane jest przyzwyczajanie do komputera, gdyż może pozostać zły nawyk u dziecka, a co za tym idzie uzależnienie. Gry mogą być jednym ze środków rozwijających, lecz tylko a'la Kubuś Puchatek itd. Ucząc dziecko trzeba pamiętać, że musimy spędzać z nim dużo czasu bawiąc się, czytając, grając w gry planszowe, a do gier dopuszczać rzadziej.


2

Młodzież.
W przypadku młodzieży traktujemy przedział wiekowy jako sugestię - samemu trzeba przeanalizować treść gry (w tym wypadku warto przeczytać recenzje gry serwisów oceniających grę - widoczne z tyłu opakowania). Nie okłamując się, przemoc, dragi i inne niedozwolone sytuacje są dziś na każdym kroku, więc także trudno znaleźć grę, w której nie występują. Jeżeli nastolatek ma słabą psychikę i brak własnego przebicia, pewności siebie, lepiej nie kupować tych gier. Jeżeli jednak jest dobrze wychowany i umie odróżnić dobre od złego, może nawet grać w gry ze znaczkiem 18+ (zazwyczaj są tak oznakowane przez sytuacje, które można ujrzeć w prawie każdym filmie: brutalność, używki, wątki miłosne). Informacja o wulgarnym języku nie powinna być odrzucająca, bo zazwyczaj ten język nie jest zrozumiały dla graczy (tylko w przypadku napisów). Jak wiemy, prawie wszystkie gry są w języku angielski, a mało które dziecko zna tak dobrze angielski, aby zrozumieć każde słowo wraz z obrazami slangowymi.


3

System klasyfikacji gier PEGI.
Na opakowaniach gier występują różne znaczki informujące nas o występowaniu: przemocy, wulgarnego języka, przerażających sytuacji, wątków miłosnych, używek, dyskryminacji, hazardu i możliwości gry on-line. To całe oznakowanie składa się na dozwolony próg wiekowy. W przypadku młodych dzieci, dopiero rozwijających swoją wyobraźnię trzeba przestrzegać tego znaczka (są: 3+, 7+, 12+, 16+, 18+).


4

Kupując grę, nie omijajmy grafiki. Gra pixelowa, strategiczna z oznakowaniem 18+ na pewno nie wpływa zbytnio na podświadomość. Zabijanie pixelków a ładnie wymodelowanych postaci graficznie jest zupełnie inaczej odbierane. W pierwszym przypadku w ogóle nieodczuwalne, w drugim - trochę bardziej (tutaj też w zależności od siły psychicznej).
Ważnym punktem jest także rozpoznawalność motywu. Absurdalne byłoby pozwolić dziecku obejrzeć film "X-Men", a nie pozwolić zagrać w grę o tym samym tytule, tylko dlatego, że widzimy 18+.


5

Gry mogą także rozwijać. W przypadku młodzieży gry strategiczne czy oparte na prawdzie historycznej bądź mitach są bardzo dobre. Wówczas jesteśmy uczestnikami prawd uczonych w szkole lub po prostu rozwijamy umysł. Zazwyczaj rodzice zniechęcają się przy kupnie takich gier, gdyż czasem występują ze progiem wiekowym od 18 lat.


6

Trzeba się pogodzić z faktem, że w przypadku odmowy zakupu jakiejś pozycji ze względu uznania jej za nieodpowiednią, dzieciak może sam pójść do sklepu i za nią zapłacić. Sieci sklepowe nie zważają na konsekwencje grania 12-latków w gry dla 18-latków, bo zależy im tylko na zarobku.


7

Kiedy już kupimy grę, trzeba dbać o to, by dziecko nie wpadło w uzależnienie. Przysiadając do dobrej gry, trudno jest się oderwać ze względu na ciekawą fabułę. Dlatego musimy sami zorientować się co do godzin spędzanych przy grze i wprowadzić jasne ograniczenie, w innym przypadku dzieciak nie odróżni realności od fikcji.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.09.2010

Komentarze

Super:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:33:29

świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 18:22:30