Jak właściwie wybrać rower dla dziecka?

Kupowanie roweru dla dziecka jest o tyle utrudnione, że inny rower będzie odpowiedni dla 3-latka, a zupełnie inny dla dziecka w wieku szkolnym. Najmniejsze dzieci powinny mieć bezpieczne rowery, które można równie dobrze pchać ręcznie, przy użyciu kija lub rączki. Większe rowery, dla wyższych i starszych dzieci powinny za to mieć możliwość przymocowania bocznych kółek. Przystąpmy więc do określenia, jakie cechy rowerów należy brać pod uwagę przy ich wyborze dla dziecka.

1

Wiek dziecka

Wiek dziecka

Najważniejszą kwestią przy wyborze roweru dla dziecka jest określenie, w jakim wieku jest jego użytkownik. Rodzice często popełniają kardynalny błąd, kupując dziecku zbyt duży rower, żeby „wystarczył na dłużej”. W takim przypadku dziecko początkowo w ogóle nie może stabilnie usiąść na rowerze czy zatrzymać się na nim, ponieważ nie dosięga do ziemi. Dla dzieci w wieku około 3 lat konieczny jest zakup albo rowerku trzykołowego, z niskim siedzeniem i wysoką kierownicą oraz pedałami umieszczonymi z przodu pojazdu. Można również zakupić już normalny pod względem konstrukcji rower dla dziecka z kołami 10-cio lub 12-calowymi. Taki rower na standardowym wyposażeniu powinien mieć dodatkowe odpinane koła boczne, oraz ewentualnie tzw. pchacz z tyłu, do nauki jazdy na rowerze.
Starsze dziecko, w wieku 4-5 lat może już przesiąść się na rower z kołami 16-calowymi. Sześcio- czy siedmiolatek poradzi sobie z jazdą na rowerze o kołach 20-calowych. Bardzo istotne jest to, aby dostosować rower i jego wielkość do wieku i wzrostu dziecka oraz umiejętności jazdy. Rower dla dziecka nie powinien być ani za duży, ani zbyt mały, aby zapewniać komfort jazdy.


2

Rama rowerowa

Rama rowerowa

Kupując rower dla dziecka sprawdźmy, jaką ma on wagę. Liczy się to zarówno z perspektywy dziecka, jako jego użytkownika, jak i rodzica, który niejednokrotnie będzie musiał wnosić rower do domu, na piętro, czy znosić do piwnicy. Najlepsze dla dzieci będą rowery z ramą aluminiową, która jest znacznie lżejsza od ramy stalowej. Wielkość ramy również ma znaczenie dla wygodnego użytkowania roweru przez dziecko. Wielość ramy zależy od długości nóg dziecka. Powinno ono umieć dosięgnąć i łatwo użyć hamulców w kierownicy, swobodnie dotykać ziemi piętami stojąc nad ramą i umieć utrzymać równowagę na rowerze.


3

Typ roweru

Najczęściej rodzice kupują swoim pociechom rowery górskie, nieposiadające na ogół błotników oraz wymuszające pochyloną pozycję. Takie rowery niekoniecznie będą wygodne dla najmłodszych. Pochylone plecy dziecka szybko mogą zacząć boleć, podobnie jak nadgarstki na prostej kierownicy. Być może lepszym wyborem będzie rower miejski lub bmx. Jeśli już kupujemy rower górski, nie przesadzajmy z liczbą dodatkowego osprzętu, z którego małe dziecko i tak raczej nie skorzysta.


4

Hamulce

Hamulce

Każdy rodzic chciałby zapewnić maksimum bezpieczeństwa swojemu dziecku podczas jazdy na rowerze. Na bezpieczeństwo to ma wpływ odpowiedni wybór hamulców. Dla mniejszych dzieci bezpieczniej będzie zdecydować się na rower z nożnym hamulcem (coaster), który uruchamia się z chwilą pedałowania do tyłu. Szybko można z niego skorzystać. Starsze dzieci mogą mieć już dodatkowe hamulce ręczne szczękowe, ale do nich potrzebna jest już większa siła w rękach i umiejętność skorzystania z nich pulsacyjnie. Jeśli nagle dziecko naciśnie hamulec ręczny przy dużej prędkości, może on stać się dla niego zagrożeniem.


5

Przerzutki

Dla dorosłych są one ważnym elementem roweru, ale małe dziecko – 3 czy 5 letnie, niekoniecznie będzie potrafiło je w odpowiedni sposób zastosować. Zwykle tylko większe rowery, dla co najmniej 6-ciolatków posiadają przerzutki.


6

Osprzęt dodatkowy

Osprzęt dodatkowy

Warto zainwestować w rower, który ma odblaski na przednim i tylnym błotniku oraz na szprychach, dzięki czemu dziecko jest lepiej widoczne na drodze i zapewniamy mu maksimum bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o koszyki i bagażniki rowerowe, to często są one zbędne i niepotrzebnie zaburzają równowagę roweru.
Do osprzętu dodatkowego w rowerze dla dziecka warto wybrać sygnał dźwiękowy. Może to być dzwonek czy trąbka, którą to dziecko będzie sygnalizowało chociażby chęć przejazdu przez promenadę itp.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.10.2013

Komentarze