Jak walczyć ze zgagą podczas ciąży?
Zgaga podczas ciąży jest spowodowana działaniem hormonów. W pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiet wzrasta szybko poziom gonadotropiny kosmówkowej i progesteronu, są one potrzebne, by organizm nie potraktował rozwijającego się płodu jako ciała obcego i nie usuną Go. Wysoki poziom progesteronu powoduje rozluźnienie mięśni przełyku, co powoduje cofanie się pokarmu z żołądka i objawy zgagi. W okolicy 12-14 tygodnia ciąży burza hormonalna mija i zgaga znika. Jednak nie zawsze mija, jeśli należysz do tej grupy kobiet, które nadal mają zgagę, musisz nauczyć się z nią żyć, ponieważ może okazać się, że jedynym lekarstwem jest urodzenie dziecka.
Jedz migdały, powstawaniu zgagi sprzyjają długie przerwy między posiłkami, dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na przekąski co 2-3 godziny noś przy sobie migdały. Gdy tylko poczujesz pieczenie w przełyku będziesz mogła po nie sięgnąć.
Zrezygnuj z czekolady, nadmiar słodyczy może wzmagać uczucie pieczenia w przełyku. Słodycze można zastąpić suszonymi owocami, szczególnie polecane są żurawiny i rodzynki, wskazane są również morele i śliwki.
Używaj imbiru ma on działanie przeciwwymiotne, rozkurczające oraz ułatwiają trawienie. Można pić herbatę z dodatkiem imbiru, są do kupienie gotowe ciasteczka imbirowe, które można jeść gdy tylko poczujesz zgagę, można żuć kawałek świeżego imbiru.
Śpij z głową uniesioną wyżej niż żołądek, taka pozycja zmniejsza uczucie pieczenia.
Żuj gumę, można stosować wszystkie smaki, które są do zaakceptowania przez Ciebie.
Zrezygnuj z potraw ostrych i tłustych, są ciężkostrawne i długo zalegają w żołądku.
Jedz często i małe porcje, żołądek łatwiej poradzi sobie z 5-6 małymi posiłkami, niż 2-3 dużymi.
Zrezygnuj z używek, kawa, alkohol, papierosy, nadmiar słodyczy powoduje nasilone objawy zgagi.
Możesz popijać siemię lniane (całe ziarenka lub mielony), zalane gorącą wodą, taki napój ma działanie osłonowe na ściany żołądka i czasami pomaga przy zgadze.
Gdy najlepsze sposoby zawodzą, jeśli minął II trymestr ciąży, lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów neutralizujących kwasy żołądkowe.
Dodaj komentarz