Jak uspokoić płaczące starsze niemowlę ?

Starsze niemowlaki po ukończeniu trzech miesięcy życia również często płaczą ale już z nieco innych powodów niż tuż po urodzeniu. Powoli zaczynają reagować na otoczenie i są bardziej świadome rzeczy dziejących się wokół. Te nowe doznania powodują jednak że łatwiej nam domyślić się przyczyny płaczu i odpowiednio zareagować.

1
Źródło: http://www.freephotosbank.com/12396.html Źródło: http://www.freephotosbank.com/12396.html

Na pewno podstawową przyczyną płaczu dziecka będzie nadal głód. W pierwszym roku życia dziecko zacznie się znacznie więcej ruszać oraz powoli przestawi się na stałe pokarmy. Taki aktywny tryb życia może sprawić że dziecko będzie głodne między głównymi posiłkami. Podanie małej przekąski lub podanie picia może poprawić humor dziecka i odnowić zasoby energii.


2

Dziecko jest ciekawe świata i otoczenia i porusza się już samodzielnie by móc samemu wszystkiego dotknąć i spróbować. Takie chodzenie na czworakach lub próba ściągnięcia czegoś z góry może zakończyć się uderzeniem i automatycznie płaczem. W większości przypadków jednak bezpośrednią przyczyną płaczu jest szok a nie ból czy obrażenia. W takiej sytuacji przytul i uściśnij dziecko lub podaj mu atrakcyjną, odwracającą uwagę zabawkę.


3

Zupełnie nową przyczyną łez może być lęk i strach gdy mama zniknie z pola widzenia. W wieku ok. 7-8 miesięcy dziecko uświadamia już sobie więź z matką która jest dla malucha gwarancją bezpieczeństwa. Jeżeli znikniesz z jego pola widzenia może zacząć płakać. Musisz być cierpliwa, powoli oswajać dziecko do nowych twarzy i sytuacji oraz przyzwyczajać do twoich nieobecności. Najpierw na krótko a później stopniowo wydłużaj czas gdy ciebie nie widzi.


4

Dziecko w wieku około 2 lat ma już na tyle rozwiniętą świadomość że może upierać się i próbować postawić na swoim. Zastanów się czy nie próbujesz niepotrzebnie narzucić mu swojej woli. Oczywiście niektóre życzenia malucha nie mogą być spełnione chociażby ze względów bezpieczeństwa. Gdy rozdrażnione dziecko płacze i złości się nie krzycz na nie, nie próbuj dyskutować ani nie karz go. To najczęściej przynosi mizerne skutki lub wręcz odwrotnie - potęguje problem. Najlepszym wyjściem jest zignorowanie złości dziecka. Należy przeczekać aż się uspokoi a później powrócić do tego co chciałaś zrobić.


5

Dziecko może też czuć się sfrustrowane tym że nie może osiągnąć swojego celu przy jego nadal ograniczonych możliwościach. Np. może nie być w stanie czegoś dosięgnąć lub przesunąć coś dużego. Staraj się wówczas wspomagać wysiłki dziecka ale nie wyręczaj go całkowicie. To może spowodować że nauczy się tobą wyręczać również w przyszłości. Dobrym sposobem może tez być odwrócenie uwagi dziecka i pokazanie jakiejś nowej zabawki.


6

Poznawanie nowego otaczającego świata może być bardzo męczące. Dziecko może już czuć się pod koniec poznawania nowych doświadczeń przemęczone, rozkapryszone i w efekcie zapłakać. Postaraj się odprężyć i rozluźnić dziecko. Weź je na ręce, posadź na kolana lub opowiedz jakąś bajkę.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Uwagi: Jeżeli wydaje się tobie że dziecko zbyt często płacze powinnaś zgłosić się do lekarza.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.03.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 11:57:24

Fajnie to napisane. Wiadomo, jak wpłynąć na to, by dziecko uspokoiło się. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-09 20:15:46