Jak uspokoić płaczące niemowlę ?

Noworodki w pierwszych miesiącach życia bardzo często płaczą. Tak naprawdę na początku jest to jedyny sposób informowania otoczenia że jest głodne lub coś jest nie tak. Gdy dziecko płacze należy od razu reagować ale nie popadać w histerię. Pozostawienie dziecka bez pomocy najczęściej sprawi że będzie ono płakać głośniej i rozpaczliwiej.

1

Podstawową przyczyną płaczu noworodka jest głód. W okresie ciąży dziecko otrzymywało pokarm od matki non-stop. Po urodzeniu musi się nauczyć że o pokarm trzeba „wołać”. Dlatego dobrym sposobem uspokojenia płaczącego dziecka jest karmienie.


2

Malutkie dziecko potrzebuje spokoju. Jeżeli zbyt długo znajdowało się w centrum uwagi licznej rodziny lub obcych osób może pragnąć ukojenia w przyjaznych ramionach dobrze znanego rodzica. Bliski kontakt fizyczny złagodzi rozdrażnienie dziecka i pomoże je uspokoić. Przytul dziecko do siebie, pogłaskaj i mów do niego spokojnym głosem.


3

Często ruch uspokaja płaczące dziecko i pomaga je uśpić. Postaraj się pokołysać dziecko w ramionach. Niektóre dzieci uspokaja wożenie w wózku, kołysanie na nierównościach chodnika może działać usypiająco.


4

Płaczące niemowlę owiń dość ciasno w kocyk lub szalik tak aby było „szczelnie” opakowanie i milo jak najmniej możliwości ruchu. Takie owinięcie często daje niemowlakom poczucie bezpieczeństwa (z okresu gdy było jeszcze w brzuszku mamy). Noś tak owinięte dziecko do chwili aż się uspokoi i ułóż do spania na boku nie rozwijając kocyka lub szalika.


5

Rozcieranie brzuszka lub pleców oraz delikatne poklepywanie pleców potrafi uspokoić maluszka i pomaga mu w odbiciu się powietrza.


6

Prawie wszystkie niemowlaki uspokajają się gdy mogą coś ssać. Jeżeli nie chcesz dawać smoczka lub nie masz akurat pod ręką smoczka możesz dać mu mały palec. Niemowlę już brzuszku mamy potrafi ssać swój palec. Możesz też dać dziecku smoczek.


7

Dobrym sposobem na płacz może okazać się próba odwrócenia uwagi dziecka. Interesujący widok może sprawić że dziecko (przynajmniej na chwilę) zapomni o przyczynie płaczu. Można też zająć dziecko grzechotką. Ciekawy hałas na pewno zaintryguje niemowlaka.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeżeli wydaje dziecko zbyt często płacze powinnaś zgłosić się do lekarza.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.02.2012

Komentarze

Dziecko przeważnie płacze, gdy ma odparzoną pupę i czuje dyskomfort z tym związany. Artykuł do poczytania: http://www.zaradni.pl/porada/3253,jak_najlepiej_zapobiec_odparzeniom_u_niemowlecia

Ostatnio zmieniony: 2013-04-22 14:24:48