Jak uprzyjemnić dziecku kąpiel?

Cieszysz się rodzicielstwem. Uwielbiasz patrzeć na to, jak Twoje dziecko wciąż uczy się czegoś nowego, jak stawia pierwsze kroczki, wyciąga rączki do znajomych osób. Nie chcesz, by choćby przez chwilę było niezadowolone. Jednak co począć, jeżeli na widok wanny i gąbki maluszek broni się rękami i nogami - głośno krzyczy i płacze wielkimi łzami? Czy każda kąpiel musi tak wyglądać? Ależ nie!

1

Każdy rodzic z kilkutygodniowym stażem wie doskonale, że dzieci bardzo nie lubią niespodzianek. Stąd też należy pamiętać o tym, by zadbać o systematyczność i pewnego rodzaju rutynę prowadząc plan dnia swojego maluszka.
Dziecko uwielbia wiedzieć, co wydarzy się po danej czynności. Niech poranna drzemka zawsze będzie następstwem pysznej kaszki na śniadanie. Za to spacer niech odbędzie się zaraz po niej. I tak aż do samego wieczora. Zaraz po podwieczorku – między godziną dziewiętnastą a dwudziestą - kąpmy naszego maluszka.
Sama kąpiel niech będzie pewnego rodzaju rytuałem. Najpierw przygotuj ręczniczki. Zabierz płyn do kąpieli. Opowiadaj dziecku o wszystkim.
Mniejsze dzieci boją się nagości – czują się wtedy bardzo bezbronne. Dlatego właśnie warto nakryć maluszka pieluszką tetrową i razem z nią ułożyć go wygodnie w wanience.
Najlepiej, by pierwsza wanienka była niewielkich rozmiarów. Dziecko może przecież przestraszyć się także ogromnej przestrzeni. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne profilowane gąbeczki do kąpieli dla dzieci. Maluszek będzie leżał wygodnie na miękkim, cieplutkim podłożu. A rodzice nie będą już tak bardzo przerażeni perspektywą pierwszych kąpieli.


2

Oczywiście temperatura wody także musi być odpowiednia. Najlepiej sprawdzić ją własnym łokciem. Jeżeli obawiamy się, że jednak woda jest za gorąca lub też zbyt zimna, skorzystajmy ze specjalnego termometru, który zakupić możemy w sklepie z akcesoriami dla dzieci.
Ważna jest też temperatura powietrza. W celu uzyskania odpowiedniej, możemy korzystać ze specjalnej dmuchawy – na aukcjach internetowych kupimy takie bez problemu, a w dodatku po okazyjnej cenie.
Jeżeli noworodek nie zniechęci się do kąpieli (bo woda będzie miała zawsze odpowiednią temperaturę, nie będziemy wykonywać zbyt gwałtownych ruchów itp., itd.), to możemy być pewni, że jako niemowlę, a później też jako starsze dziecko nasz maluszek będzie uwielbiał wieczorne pluskanie w wodzie.
Cóż jednak można zrobić, jeżeli jest inaczej? Powinniśmy zadbać o to, by kąpiel była dla naszego dziecka pewnego rodzaju rozrywką i wielką frajdą. Może warto zainwestować w kolorowe zabawki do kąpieli? Dziecko nawet nie zauważy, kiedy umyliśmy mu główkę, jeśli będzie przypatrywało się motorówce, która „kręci koła” na wodzie...


3

Wśród kąpielowych zabawek można znaleźć zabawne fontanny, specjalnie przygotowane książeczki, zwierzątka (na przykład popularną, gumową kaczuszkę) i wiele innych. Wszystkie niezwykle kolorowe, z mnóstwem funkcji (grające, świecące, poruszające się).
Jeżeli Twój maluszek nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć – choć bardzo by chciał - zaopatrz się w krzesełko do kąpieli. Kolorowe i zupełnie bezpieczne. Maluszek będzie mógł bez ograniczeń chlapać nóżkami i rączkami siedząc! Ta perspektywa na pewno go zadowoli.
Wśród ciekawych akcesoriów do kąpieli są także kolorowe gąbeczki z ulubionymi bohaterami bajkowymi. Daj dziecku taką gąbeczkę do rączki i pozwól mu spróbować się umyć. Zobaczysz, ile radości sprawi mu taka mała lekcja samodzielności.
A co, jeżeli kąpiel byłaby magiczną przygodą? Pokaż dziecku, że potrafisz czarować. Wśród kosmetyków z serii Ziajka są magiczne płyny do kąpieli, które zmieniają kolor po styczności z wodą. Niech Twoje dziecko zobaczy, jakie „czary-mary” potrafi jego mama. Teraz z niecierpliwością będzie czekało na wieczorną magię! Pozwól i jemu wlać nakrętkę magicznego płynu pod strumień ciepłej wody – radość będzie jeszcze większa.
Jeżeli maluszek boi się mycia główki – bo nie lubi moczyć oczek – możesz kupić specjalny daszek. Dzięki niemu spłuczesz główkę prysznicem bez żadnego problemu. A oczka Twojego dziecko pozostaną suche.
Ciekawa będzie też zabawa w pianie. Nie żałuj więc płynu do kąpieli. A później rób na skórze Twojego dziecka zabawne „kleksy" z piany. Jeżeli się przestraszy, pokaż mu, że i Ty lubisz się bawić w ten sposób. Pozwól, by Maluszek dotknął pianą Twojego nosa, policzka, ucha. Niech zaznajomi się z wodą. Bo kąpiel powinna być dla dziecka czasem odprężenia, zabawy.
Dzięki wszystkim tym dodatkom, kąpiel będzie prawdziwą frajdą zarówno dla Twojego dziecka, jak i dla Ciebie (gdy będziesz mógł obserwować jego zadowoloną twarz i śmiejące się oczka).


4

Jest jeszcze jedna – PODSTAWOWA – zasada, o której powinniśmy pamiętać przy okazji każdej kąpieli. Spokój i odprężenie! Mowa tutaj zarówno o dziecku, jak i o rodzicu. Maluszek wyczuwa, kiedy jego rodzic jest poddenerwowany. Dlatego nawet jeżeli wieczorna kąpiel jest dla Ciebie najgorszym przeżyciem i oczekujesz jej w wielkim stresie, zrób wszystko, by Twoje dziecko tego nie odczuło. Wtedy na pewno oboje będziecie niecierpliwie oczekiwać tego rytuału.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.11.2010

Komentarze