Jak uniknąć zarażenia toksoplazmozą w ciąży?

Toksoplazmoza to choroba, która ma objawy łudząco podobne do zwykłego przeziębienia. Jest niebezpieczna dla dzieci w okresie płodowym, ponieważ może powodować wodogłowie, ślepotę czy uszkodzenia wątroby. Dlatego przyszłe mamy i kobiety, które zamierzają zajść w ciążę powinny zrobić badania. Jeżeli chorowały kiedokolwiek na toksoplazmozę, mogą być spokojniejsze, ponieważ mają przeciwciała (co nie znaczy, że mają nie brać pod uwagę poniższej rady). Co jednak zrobić, gdy wynik pokazuje, że kobieta nigdy nie miała styczności z tą chorobą i nie ma przeciwciał?

1

Myć często ręce i ogólnie utrzymywać czystość w normie.


2

Do czyszczenia kuwety zakładać gumowe rękawice, a najlepiej niech ktoś inny przejmie tę czynność. Wbrew obiegowym opiniom, nie trzeba pozbywać się kota z domu.


3

Nie jeść surowego mięsa (tatara) i nieumytych owoców/warzyw.


4

Do prac w ogródku zakładać gumowe rękawice.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.06.2010

Komentarze

Pattylein, dlatego warto obalać powszechne mity, zwłaszcza dotyczące kotów. Często słyszę o sytuacjach, że dziewczyna oddaje kota, bo zachodzi w ciążę i się boi zarażenia toxo. Dobrze jeszcze jak odda w dobre ręce, ale są tacy, co zwierzaka po prostu wyrzucą z domu.

gliwicka, to cechy, które sama cenię w przypadku porad :). Szkoda czasu na przedzieranie się przez wodolejstwo.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-27 22:17:56

Krótko i bardzo rzeczowo. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-09 19:47:16

I tyle wystarczy, przez całą ciąże zajmowałam sie kotem i jego kuwetą, uważając tylko na higienę i używając maski przy czyszczeniu kociego wychodka i nie zaraziłam sie :)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 19:27:24