Jak uniknąć nieszczęśliwych wypadków?

Nie ma to być porada o zabezpieczeniach. Nie ma to być porada o tym, jak uzbroić swoje mieszkanie i dziecko w zestawy gadżetów, które mają je chronić. Takie porady już w serwisie są. Ta porada ma być o przezorności, przewidywaniu i o tym, by spróbować myśleć, jak dziecko.

  • Miłość
  • cierpliwość
  • uwaga
1
pl.wikipedia.org pl.wikipedia.org

Nigdy, ale to NIGDY nie zostawiaj dziecka samego - nawet na kilka minut. Takie 5 minut, to burza w małej główce i tysiące pomysłów.


2

Nie pij przy dziecku alkoholu! Zmniejsza to naszą percepcję i ogranicza szybkość reakcji.


3
http://www.klubpancernika.pl http://www.klubpancernika.pl

W samochodzie dziecko powinno przebywać zawsze zapięte pasami, w odpowiednio dobranym do wagi foteliku, zamontowanym zgodnie z instrukcją. Najlepiej, jeśli przewozimy dziecko na tylnym siedzeniu, bo choć przepisy pozwalają - siedzenie obok kierowcy pozostaje najniebezpieczniejszym miejscem w samochodzie (kierowca w odruchu bezwarunkowym, by odsunąć od siebie siłę uderzenia - skręca tak, by skupiła się na miejscu obok).


4

W wózku czy w krzesełku do karmienia dziecko powinno być zabezpieczone szelkami. To naprawdę chwila, gdy lekko się wychyli, odepchnie nóżkami i wypadnie.
Gdy zatrzymujesz wózek - zabezpiecz koła hamulcem.
Nie zostawiaj niemowlęcia na kanapie, by pójść do drugiego pokoju po pieluszkę - nigdy nie wiesz, kiedy nauczy się obracać i spadnie.
Nie stawiaj nosidełka z dzieckiem na dużych wysokościach, np. na blacie w kuchni, nawet gdy jesteś obok - wystarczy, że maluch machnie mocniej nóżkami, a znajdzie się na podłodze szybciej niż zdążysz się obrócić.


5

By uniknąć oparzeń, należy wyrobić w sobie nawyk odwracania wszystkich garnków, rondli, patelni tak, by ich rączki nie wystawały poza płytę kuchenki. Kubki z gorącymi napojami, czajniki - nie powinny znaleźć się w zasięgu małych rączek.


6
pl.wikipedia.org pl.wikipedia.org

By uniknąć porażenia prądem - należy zabezpieczyć wszystkie gniazdka, których aktualnie nie używamy. Wszystkie przetarte kable należy wymienić lub zabezpieczyć taśmą izolacyjną (choć to pożywka dla sprytnych łapek).
Piecyki elektryczne mogą być przyczyną pożaru, np. w zetknięciu z firanką czy obrusem.


7

Zapałki, zapalniczki, noże, widelce i inne ostre, niebezpieczne przedmioty i narzędzia MUSZĄ zniknąć z wysokości, do której dziecko sięga.
Małe przedmioty - typu guziki, koraliki itp. należy schować do pojemników, których dziecko nie otworzy i umieszczone na odpowiedniej wysokości. Takie przedmioty mogą zostać połknięte lub umieszczone w innych otworach ciała typu ucho czy nos, a interwencja lekarza, choć niezbędna - nie jest przyjemna.
Środki czystości, leki i inne substancje, które mogą być trujące, również powinny zostać odpowiednio zabezpieczone i umieszczone poza zasięgiem wzroku i rączek dziecka.


8
pl.wikipedia.org pl.wikipedia.org

By uniknąć utonięcia - wszelkie baseny, oczka wodne, studnie (nawet te z niewielką ilością wody) muszą być zakryte i zabezpieczone.
Nad otwartą wodą zakładaj dziecku kapok.
Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie!
W pobliżu wody nie używaj urządzeń elektrycznych i nie pozwalaj na to dziecku.


9

Należy uważać na długie sznurki, kable, torebki foliowe - mogą być przyczyną uduszenia.
Wietrz często mieszkanie i nie zakrywaj kratek wentylacyjnych, by uniknąć zaczadzenia.


10

Nie zapominajmy o kantach mebli, klamkach na wysokości główki dziecka, kaloryferach, szufladach, drzwiach, które mogą przyciąć paluszki. Tu przydatne są wszelkie blokady do szuflad, stopery do drzwi, ochraniacze na rogi, choć nie zdawajmy się tylko na nie - pamiętajmy, że maluch ze wszystkim sobie poradzi.


11
http://www.free-stockphotos.com http://www.free-stockphotos.com

Pamiętaj, że Twoje dziecko jest inteligentne, pomysłowe i ruchliwe.
Myśl, jak dziecko.
Zobacz, jaki świat jest ciekawy.
Chroń, ale nie ograniczaj.
Bądź.


12

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wszystkie porady niestety zostały zaczerpnięte z życia...


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.11.2010

Komentarze

Warta uwagi porada. Mieć wyobraźnie to naprawdę wiele.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:37:50

Niesamowicie ważne punkty.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-09 13:10:20