Jak uniknąć bycia szantażowanym przez dziecko?

Dzieci są urocze, szczególnie te małe. Jednak wraz ich rozwojem zaczynają się problemy. Słynne powiedzenie, że „dzieci duże, to duże kłopoty, a dzieci małe, to małe kłopoty”, ma duże znaczenie w odpowiednim ich rozwoju i wychowywaniu. Jako rodzice powinniśmy dbać oto, aby nie dać się szantażować dziecku. Dzieje się tak, gdy dziecko widzi, że płaczem albo tupaniem może osiągnąć zamierzony cel.

1

Nie trzeba daleko szukać, gdzie szantaż dziecka ma miejsce, a chociażby na zwykłych zakupach, gdzie mama idzie z dzieckiem koło sklepu z zabawkami. To źródło problemu, bo dziecko uzmysłowiło sobie, że, jak zrobi szantaż na mamie, to otrzyma, co tak bardzo chciało. I tu wielokrotnie, jako rodzice popełniamy błędy wychowawcze. Dla tak zwanego „świętego spokoju”, kupujemy tą lalkę lub najnowszy model samochodziku. Duży błąd, ponieważ dziecko za każdą, kolejną wizytą w sklepie będzie wiedziało, że rodzice mu kupią, co ono chce. Sami dajemy przyzwolenie na takie zachowanie i w dodatku dziecko bierze je za swoją szansę, w tym, aby otrzymać to właśnie szantażem. Dziecko, nawet nie wie, co to jest szantaż, ale metoda, którą stosuje na rodzicach przynosi pożądane efekty.


2

Szantażem dziecko próbuje też wybadać, na ile może takim zachowaniem osiągnąć i realizować swoje zachcianki. Nieświadomie robi to i nie wie, że gra na emocjach i uczuciach innych. Swój szantaż w postaci kładzenia się na podłodze i tupaniu nogami ma opanowany w sposób perfekcyjny.


3

Jako rodzice, musimy rozróżnić szantaż, który wynika z fochów dziecka i złego zachowania, a od tego, który rodzi się w głowie dziecka, spowodowany jakimś strachem. Jest wołaniem o pomoc i próbą zwrócenia całej uwagi na siebie. Dzieci robią tak, gdy rodzice są zbyt sobą pochłonięci albo w ferworze natłoku obowiązków, zapominają o dziecku. Dziecko zostaje pozostawione samo sobie i przez to mocno cierpi psychicznie.


4

Jeżeli widzimy, że dziecko będzie posuwało się do szantażu, to przede wszystkim nie należy jemu ulegać. Na samym początku należy wysłuchać dziecka, co ma do powiedzenia, ale musimy być stanowczy. Nie można poddać się i gdy dziecko zrobi minę aniołka od razu polecimy do sklepu kupić mu to, o co tak walczy. Należy dziecku wytłumaczyć, że nie dostanie czegoś, dlatego, że szantaż nie jest sposobem na osiąganie celów.


5
http://www.flickr.com/photos/paj/1322019741 http://www.flickr.com/photos/paj/1322019741

Z drugiej strony rodzice też powinni uważać, w jaki sposób zwracają się do dziecka. Często jest tak, że, gdy dziecko nie chce czegoś zrobić, zjeść, rodzice stosują też szantaż. Dlatego rodzice muszą być czujni, co mówią do dziecka, ponieważ ono w mig łapie, że rodzice zachowują się dokładnie tak samo, jak ono. Takie zachowanie próbuje naśladować, ponieważ widzi, że rodzice osiągają swój cel. Jest to bardzo niebezpieczne, bo prowadzi do błędu wychowawczego, gdzie dziecko widzi tylko jedno rozwiązanie, aby dostać to, co chce, tylko stosując szantaż w stosunku do rodziców, a w późniejszym czasie także do otoczenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.11.2012

Komentarze

Dziecko w głowie szybko potrafi sobie wszystko usystematyzować i dokładnie wie, w którym momencie uderzyć w czuły punkt rodziców.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-21 10:26:53

słusznie

Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 10:35:17

Dorośli muszą być konsekwentni w swoich działaniach. Powinni słuchać swojego dziecka, co ono mówi.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 23:05:38

słusznie

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 15:07:55

Najważniejsza jest stanowczość i konsekwencja. Jak coś mówię, to tak robię.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-04 18:38:23

trzeba być twardym i nie ustepować

Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 10:35:22

Od samego początku trzeba dziecko uczyć, że płaczem i tupaniem nic nie osiągnie oraz takie zachowanie jest niewłaściwe. Pozdrawiam gliwicka.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-06 20:52:04

Moje dziecko szybko załapało, że płaczem można coś wymusić, ale wytłumaczyliśmy i pracujemy nad tym, aby nie dochodziło do takich sytuacji.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-05 17:26:49