Jak umyć główkę niemowlęciu?

W wypadku małego dziecka zabieg ten odbywa się bezboleśnie. Gdy dziecko jest większe musimy uważać, by szampon nie dostał się do oczu. Myj głowę szamponem raz lub dwa razy w tygodniu, chyba że dziecko ma ciemieniuchę lub wyjątkowo przetłuszczające się włosy.

  • wannienka, szampon dla dzieci, woda
1

Zmocz włosy, polewając delikatnie wodą, np. z kubka. Dodaj kroplę szamponu dla dzieci (większa ilość utrudni spłukanie) i masuj delikatnie, by powstała piana.


2

Spłucz starannie delikatnym strumieniem prysznica lub kilkoma kubkami wody, trzymając mocno główkę dziecka.


3

Starszym dzieciom, które potrafią już stać samodzielnie, można myć głowę w dużej wannie. W przypadku dziewczynek zalecane jest wypuszczenie wody z wanny, gdyż siedzenie w brudnej wodzie może spowodować zakażenie pochwy. Musimy się jednak liczyć z tym, że większość dzieci nie lubi odchylać głowy do mycia. Często cale przedsięwzięcie kończy się łzami i złością.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamietaj o doborze odpowiedniego szamponu !


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.07.2012

Komentarze

Warto w przypadku starszych już siedzących dzieci mycie głowy przemienić w zabawę. U mnie sprawdza się nałożenie dziecku szamponu na głowę i robienie śmiesznych fryzur, które Córka ogląda w lusterku. Warto też pobawić się np. w malowanie włosów, czyli zmieszać w miseczce szampon z wodą i nakładać jak farbę, mówiąc maleństwu, że malujemy mu włosy. Wtedy zostaje już tylko to wszystko spłukać. Najważniejsze jest, aby wzbudzić w dziecku jak najwięcej pozytywnych emocji związanych z myciem głowy, a do minimum ograniczyć te negatywne. To naprawdę działa!

Ostatnio zmieniony: 2012-08-02 10:36:19