Jak ułatwić poród?

Powszechna na zachodzie Europy metoda porodu w wodzie, u nas dopiero raczkuje. Jednak warto przyjrzeć się jej z bliska, ponieważ wygląda obiecująco.

1

To stosunkowo młoda metoda, choć znana i praktykowana na mniejszą, lub większą skalę od ładnych paru lat na zachodzie. Prowadzone przez naukowców i lekarzy badania, dowodzą, że ta metoda, to doskonała alternatywa dla rodzących. Przemawia za tym wiele przesłanek. Dla wielu matek poród w wodzie to sama przyjemność. Dlaczego? Bo woda podczas porodu daje poczucie rozluźnienia, poród w wodzie przebiega szybciej, a działanie wody można porównać do środków przeciwbólowych. Woda w znakomity sposób relaksuje rodzącą kobietę, eliminując stres związany z porodem.


2

Dziecko urodzone w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany środowiska, gdyż po porodzie może jeszcze przez chwilę znajdować się w wodzie. Do momentu porodu maluszek przebywał w środowisku wodnym i w przypadku rodzenia w wannie dziecko przechodzi z wody do wody. Dopiero następnym etapem jest złapanie pierwszego oddechu.


3

zalety metody
dla kobiety

 • Ciepła woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe, przez co zmniejsza ból.

 • Lekkie falowanie wody stymuluje poród, co wpływa na skrócenie czasu porodu.

 • Łatwiejsze przyjmowanie dowolnej pozycji.

 • Kobieta jest bardziej zrelaksowana, co wpływa na szybsze rozszerzanie się szyjki macicy i mięśni macicy i krocza.

 • Szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym

 • Rzadziej wykonuje się nacięcie krocza.


4

zalety metody
dla dzidziusia

 • Łagodne przejście "z wody do wody" zmniejsza stres związany ze zmianą środowiska.

 • Skraca się czas porodu.

 • Mniejsza możliwość wystąpienia niedotlenienia płodu.

 • Oddziaływanie dźwięku i światła nie jest tak intensywne.


5

Bezpieczeństwo
W zasadzie poród w wodzie uważany jest za bezpieczny. Istnieją jednak określone warunki, które są przeciwwskazaniem do wyboru takiej metody. Mając na uwadze dobro mamy i dziecka, nie zaleca się porodu w wodzie jeśli :

 • Dziecko jest ułożone nieprawidłowo

 • Akcja porodowa nie przebiega prawidłowo

 • Jeśli dziecko jest w jakikolwiek sposób zagrożone

 • Jeśli matka jest zarażona HIV

 • Jeśli matka ma podwyższoną temperaturę, lub wysokie ciśnienie krwi

 • Jeśli w ciągu czterech godzin przed porodem, podawane były środki przeciwbólowe


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 10.07.2009

Komentarze

"Dla wielu matek poród w wodzie to sama przyjemność" - sorry kizi ale napisać o porodzie w jakikolwiek sposób, że to przyjemność to wielkie nieporozumienie. Jest to proces mniej lub bardziej bolesny, ale rzeczywiście woda bardzo pomaga. Bardzo mało jest ośrodków w których dziecko przychodzi na świat w wodzie, ale wanny i prysznice są już w większości - przynajmniej w salach do porodów rodzinnych.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-19 16:41:55

szkoda, ze w większości szpiatali do rodzących podchodzi się przedmiotowo.......

Ostatnio zmieniony: 2011-09-22 20:53:39

Słyszałam, że jest bardziej przyjazny dla kobiety ciężarnej.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-31 19:54:25

Wiele lat temu widziałam program na temat porodów w wodzie, bodajże w Szwecji. Tam dodatkowo poród odbierały delfiny!!! Cudo!

Ostatnio zmieniony: 2010-11-16 23:41:04

bardzo ciekawa porada, moze sie przydac :)

Ostatnio zmieniony: 2010-07-29 16:03:24

pewnie tak, tyle, że nie jestem w stanie zdobyć tak szczegółowych informacji. u nas, jeszcze w wielu szpitalach, mimo posiadania sprzętu, kobiety mogą użyć wanny jedynie do "rozluźnienia" przed porodem, reszta niestety standardowo. koszt żaden - jeśli szpital oferuje taką metodę, jest ona dostępna w ramach NFZ, a technicznie - jeśli cały poród odbywa się w wodzie - wygląda tak jak normalny poród - pacjentka i położna w wannie - akcja porodowa w wodzie - maluszek, delikatnie podtrzymywany wypływa na powierzchnię. przy takim porodzie dzieci z reguły nie płaczą, łapiąc pierwszy oddech :)
dzięki za komentarz
Porada mogłaby być trochę bardziej szczegółowa, brakuje opisu jak to wygląda od strony technicznej - tzn jak dużo szpitali w Polsce stwarza warunki do takiego porodu, jaki jest koszt porodu w wodzie, jak dokładnie on przebiega. Poza tym porada jest ok :)