Jak u dziecka rozpoznać gorączkę trzydniową?

Jest to choroba wywołana przez wirus. Do zakażenia dochodzi prawdopodobnie droga kropelkową. Od momentu zakażenia do momentu wystąpienia objawów upływa zwykle około 2 tygodni.

1

Choroba rozpoczyna się od nagłego wzrostu temperatury do 40 C°, tak wysoka gorączka utrzymuje się przez trzy dni. W tym czasie stan ogólny dziecka nie ulega pogorszeniu, czasami może dołączyć się lekki katar, kaszel lub biegunka.


2

Czwartego dnia temperatura spada i pojawia się wysypka.


3

  1. Na skórze dziecka pojawia się plamista wysypka na skórze, głównie w okolicy tułowia, plamy szybko ustępują z tułowia a pojawiają się na szyi, rękach i nogach, po kilku dniach zanika całkowicie. Czasami wysypka jest niewidoczna już następnego dnia. Gdy wysypka zniknie dziecko przestaje zarażać.


4

U dzieci u których podczas gorączki występują drgawki, gwałtowny wzrost temperatury przy gorączce trzydniowej może wywołać drgawki.


5

Zapobieganie gorączce trzydniowej nie jest możliwe.


6

Gdy podejrzewamy gorączkę trzydniowa należy skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia innych schorzeń: odry, szkarlatyny czy zwykłej infekcji.


7

Leczenie polega na obniżaniu dziecku wysokiej temperatury: chłodne okłady na czoło i kark, zawijać łydki, jeśli to nie skutkuje należy podać środki farmakologiczne. Dziecko powinno dużo pić, nie powinno być zbyt grubo ubrane i w domu nie powinno być zbyt gorąco.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Powyższa porada nie stanowi porady lekarskiej. W razie wystąpienia wyżej opisanych objawów należy skontaktować się z lekarzem.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.03.2010

Komentarze

Przyda się na przyszłość:)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 19:20:52