Jak sprawić, żeby dziecku odbiło się po karmieniu?

Po każdym karmieniu niemowlęcia musi mu się odbić, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do stwardnienia brzucha, co powoduje ból. Dziecko jest wtedy niespokojne, drażliwe i płaczliwe. Układanie dziecka w odpowiedniej pozycji do tzw. odbicia może sprawiać problemy początkującym rodzicom. Jak sprawić, aby dziecku się odbiło i tym samym zaoszczędzić mu bólu?

1

Na jednym z naszych ud, wyraźnie uniesionym do góry, układamy ramiona i tors dziecka.Jego barki powinny znajdowaćsię w połowie szerokości uda. Pupa malucha opada na drugie, nieco niżej umiejscowione udo. Dłonią ułożoną pod pupą możemy ją lekko poklepywać lub potrząsać. Dzięki temu dziecko łatwiej pozbędzie się bąbli gazu nagromadzonych w układzie pokarmowym, a wzdęty brzuszek lepiej się ułoży. Możemy delikatnie przesuwać dziecko po naszym udzie, wykonując w ten sposób masaż brzuszka.


2

Jeśli dziecko nadal ma wzdęty brzuszek, układamy je pupą na jednym udzie ułożonym niżej od drugiego. O drugie udo opieramy plecki dziecka. Należy przy tym uważać, aby za bardzo nie zginać jego brzuszka, a jedynie delikatnie przesuwamy po nim dłonią w górę i w dół. Pochylamy się przy tym do przodu i do tyłu. Sprawia to, że wszystkie narządy wewnętrzne jamy brzusznej delikatnie przemieszczają się względem siebie. Masujemy brzuszek dziecka w tempie dostosowanym do reakcji naszej pociechy.


3

Inną świetną pozycją po karmieniu jest ułożenie dziecka na ramieniu. Jego rączki muszą przy tym spoczywać na naszych plecach. Jedną ręką podtrzymujemy pupę dziecka. Nóżki powinny być lekko ugięte, a tułów i główka nie powinny odchylać się do tyłu. Nie ściskamy dziecka za szyję ani nie poklepujemy go po pleckach, ponieważ w żaden sposób mu to nie pomaga, a może spowodować zakrztuszenie się.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze

Wszystkie metody są przydatne dla początkowych rodziców. Im więcej wiedzy na ten temat, tym mniej nerwów przy opiece dziecka.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-22 08:11:13

Najpopularniejsza chyba jest pozycja "klasyczna", czyli bierzemy dziecko do pionu brzuszkiem do naszej klatki piersiowej. Jest jednak także bardziej męcząca niż te opisane w twoich dwóch pierwszych krokach. Można także z dzieckiem w tej pozycji usiąść i odchylić się lekko do tyłu, wtedy dziecko mocniej opiera się brzuszkiem o nasze ciało  - to stymuluje odbicie się, należy jednak uważać aby nie spowodować ulania się.