Jak sprawić, by pierwszy dzień naszego dziecka w przedszkolu nie był zły?

Chyba każda mama pamięta 1 dzień swojego dziecka w przedszkolu. Najczęściej kojarzy nam się z płaczem naszych dzieci. Rzadziej 1 dzień w przedszkolu jest dniem dobrym dla naszego malucha. Jak sprawić, aby ten dzień nie należał do najgorszych? Oto, kilka porad.

1

Rozmowa. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że nie długo stanie się przedszkolakiem. Powiedz, co będzie robiło w przedszkolu, czego będzie się uczyło. Na kilka dni przed planowanym pójściem do przedszkola przypomnij mu jeszcze raz, ale nie mów o tym ciągle to, bowiem może spowodować niepokój Twojego dziecka.


2

Dzień otwarty. Wiele przedszkoli organizuje dzień otwarty dla nowych przedszkolaków, warto z tego skorzystać. Zabierz swoje dziecko na taki dzień. Będziesz miała okazję pokazać mu wszystko, co będzie dla niego przydatne. Zobaczy gdzie są szafki na buty, gdzie toaleta i gdzie będzie jadać posiłki. Pamiętaj to, co znane wydaje się mniej straszne.


3

Jeżeli wiesz, kto będzie chodził z Twoim dzieckiem do grupy, warto zrobić wcześniejsze spotkanie dzieci. Nie mówimy tutaj oczywiście o tym, aby całą grupę zaprosić na przyjęcie, ale o zaproszeniu kolegi lub koleżanki, którzy mieszkają najbliżej. Chodzi o to, aby dzieci zaprzyjaźniły się ze sobą. Dzięki temu na początku, gdy pozostaną same (bez Ciebie) nie będą czuły się samotne. Będą miały po prostu kogoś, kogo już znają. To powoduje, że strach jest mniejszy.


4

Spotkanie z wychowawcą. Jeżeli Twoje dziecko jest wyjątkowe wstydliwe lub strachliwe, lub posiada inne cechy, które czasami utrudniają codzienne życie najlepiej będzie, gdy porozmawiasz wcześniej z panią przedszkolanką. Powiedz jej szczerze, jakie masz obawy w stosunku do swojego dziecka. To naprawdę pomaga. Również Ty będziesz spokojniejsza.


5

Pierwszy dzień. Kiedy nadejdzie pierwszy dzień w przedszkolu Twojego dziecka, dzień wcześniej połóż spać dziecko tak, jak zawsze. Rano wstańcie jednak troszeczkę wcześniej, aby niepotrzebnie się nie spieszyć to, bowiem wzbudza niepokój dziecka. Gdy odprowadzisz swojego malucha powiedz dokładnie, o której po niego wrócisz. Bez względu na jakiekolwiek okoliczności, zawsze odbieraj dziecko o obiecanej godzinie. Jeżeli Ty sama nie możesz tego zrobić, poproś kogoś bliskiego.


6

Bardzo wiele dzieci zaczyna niemiłosiernie płakać, gdy zdają sobie sprawę, ze za chwilę zostaną same. Najlepiej jest wejść z dzieckiem do sali i pozostać około 10 minut. Po tym czasie powinnaś wyjść.
Nigdy! Nie wychodź po kryjomu. Nie uciekaj. Powiadom swoje dziecko, że właśnie wychodzisz i wrócisz po nie o ustalonej wcześniej godzinie. Jeżeli Twój maluch zacznie płakać, przytul go i wyjdź. To normalne, że Tobie serce będzie się krajało, ale zwykle po kilkunastu minutach Twoje dziecko zapomina o płaczu i jest całkowicie zaabsorbowane zabawą


7

opis porady


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.08.2009

Komentarze