Jak sprawić, by dziecko cię słuchało?

Dobra komunikacja to podstawa do zbudowania jak najlepszych relacji z dziećmi. Jednak zbyt wiele czynników powoduje, że słuchanie i rozmawianie ze sobą nie jest łatwe i efektywne. Oto kilka technik, których możesz użyć, by poprawić komunikację ze swoimi dziećmi. To oczywiście nie oznacza, że będą się z tobą zgadzać, bo wcale nie muszą, ale przynajmniej będą słuchać, co do nich mówisz. Ile razy słyszałeś już podobny dialog: Matka: „Już z tysiąc razy powtarzałam ci, żebyś nie dokuczał swojej siostrze.” Dziecko: „Co mamo?” Gdy mówisz do dziecka, musisz pamiętać o kilku zasadach.

1
Źródło: http://www.freedigitalphotos.net Autor: David Castillo Dominici Źródło: http://www.freedigitalphotos.net Autor: David Castillo Dominici

Zejdź do poziomu swojego dziecka.
Jeśli chcesz, by twoje dziecko naprawdę słuchało tego, co mówisz, po prostu zniż się fizycznie do jego poziomu. Jeżeli nie możesz przykucnąć, weź je na ręce i posadź na kolanie. Mów w sposób jasny, zrozumiały, wolny, bez popisywania się własną elokwencją.
Zachęć dziecko do patrzenia w twoje oczy. Dzieci czasami stoją przed dorosłym i potakują głową jak pieski na tylnym siedzeniu w samochodzie i myślą „gadanie, gadanie, gadanie”. A tak naprawdę w ogóle nie zwracają uwagi na to co mówisz.
UWAGA!!! Oczywiście nie musisz kucać za każdym razem, gdy np. mówisz „ Dzień dobry.”, „Jesteś głodny?” Zachowaj ten sposób zachowania na poważniejsze rozmowy jak „ Co Piotrusiu zrobiłeś z kluczami mamy?” lub „Czy rozumiesz, że masz karę za uderzenie swojego brata?”
Ale nie zapomnij, że najważniejszą częścią komunikacji jest bycie dobrym słuchaczem. Komunikacja nie zadziała, jeśli tylko ty mówisz, a nie słuchasz.


2

Używaj prostych słów.
Gdy maluch nie rozumie, co do niego mówisz, nie spyta jak dorosły „Co dokładnie masz na myśli?”, tylko będzie uśmiechać się do ciebie, kiwać twierdzącą głową lub patrzeć na ciebie z pustym wyrazem twarzy. Dzieci mogą po prostu słyszeć co innego niż ty mówisz. Z trudnych słów mogą wyłapywać kombinacje prostszych, co może brzmieć dziwnie lub śmiesznie.
Mów do dziecka używając słów, które zna. Będzie ci łatwiej do niego dotrzeć, gdy będzie rozumieć, o czym mówisz. Jeśli nie jesteś pewny, czy zrozumiało, poproś, by powtórzyło, co do niego powiedziałeś. Używając niezrozumiałych dla twojego dziecka słów możesz równie dobrze mówić po Chińsku. Rodzice umiejący porozumiewać się ze swoimi dziećmi często używają prostych, krótkich zdań. Oczywiście twoje słownictwo powinno być dopasowane do poziomu rozwoju pociechy. Do dziecka w wieku szkolnym nie będziesz przecież mówić jak do przedszkolaka. Wprowadzaj więc nowe słowa, ale zawsze upewniaj się, że dziecko je rozumie. Gdy nie rozumie, wówczas wyraź swoją opinię innymi słowami, albo wytłumacz znaczenie nieznanego mu słowa.


3

Mów zwięźle i na temat.
Wyobraź sobie, że twój czas wypowiedzi jest odmierzany minutnikiem. Jeśli nie powiesz tego, co masz zamiar w krótkim czasie, to zapewniam cię, że większość dzieci straci zainteresowanie.. Oczywiście nie przesadzaj ze zbytnią krótkością wypowiedzi, gdyż wtedy nie dostarczysz dziecku odpowiednich informacji. Tak więc pamiętaj, by nie powtarzać tego samego w kółko, nie przedłużać swojej wypowiedzi, i mówić to co jest istotne.
Pamiętaj, że dzieci nie muszą cię słuchać, tak jak ty nie musisz słuchać innych dorosłych. Możesz je przekonywać, prosić lub nawet błagać. Ale dzieci się nie przejmują. Czasami nawet w środku twojej wypowiedzi potrafią odejść, gdy już są znudzone słuchaniem.


4

Nie wrzeszcz.
Krzyk to najgorsza forma komunikacji. Gdy wrzeszczysz, dziecko nie słucha tego, co mówisz. Siedzi tylko smutne z mokrymi oczami, albo jest rozzłoszczone. Twój cel został zniweczony, bo dziecko jest zdenerwowane i ty jesteś zdenerwowany. Ponadto gdy krzyczysz twoja informacja nie dociera do dziecka. Gdy zaczynasz podnosić głos, po prostu przerwij i wyjdź z pokoju, aby ochłonąć. Weź kilka głębokich oddechów, powróć do równowagi i spróbuj porozmawiać jeszcze raz.
Pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś modelem do naśladowania. Z pewnością nie chcesz, by nauczyło się komunikować z innymi ludźmi poprzez krzyk. Gdy wrzeszczysz, maluch widzi, że taki jest sposób rozwiązywania problemów i też będzie krzyczeć.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 10.01.2013

Komentarze

rewelacyjna porada, polecam

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 13:52:56

Wskazówki bardzo wartościowe. Dziecko tak samo, jak dorośli wymaga skupienia uwagi i słuchania przez dorosłych. Chwalenie, jak najbardziej, ale musi być równowaga przy nagradzaniu i karaniu. Dziecko powinno wiedzieć, że zrobiło coś złego i należy mu to wytłumaczyć, nigdy krzykiem i karą cielesną. Co z takiej nauki można się nauczyć, że rodzice są źli i nic więcej. Dziecko wymaga ciągłej uwagi ze strony dorosłych.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-14 14:40:09

Bardzo dobra porada. Dziecku trzeba też przede wszystkim tłumaczyć dlaczego coś uważamy za złe albo dobre. Należy go chwalić za wszystko co zrobi dobrze i zwracać uwagę na złe zachowanie, ale unikać nadmiernej krytyki. Dzięki temu dziecko uczy się rozróżniania dobra i zła, ma motywację do działania i ma lepszy stosunek do rodzica, ponieważ nikt z nas nielubi być krytykowany.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-11 22:02:31