Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Dzieci niejednokrotnie odmawiają swoim rodzicom spędzania czasu przy książkach i zadaniach domowych. Jak zachęcić dziecko aby mimo wszystko zdecydowało się regularnie podejmować naukę w domu i jednocześnie aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych?

  • To od rodziców i od wrodzonych predyspozycji dziecka zależy czy będzie ono chętnie podejmowało naukę, czy też będzie jej unikać. Od tych dwóch czynników zależy również w jakich dziedzinach dziecko będzie czuło się najlepiej i czego najchętniej będzie się uczyło.
  • Chcąc zmotywować dziecko do nauki warto pamiętać o jego etapach rozwojowych, których zapamiętanie może ułatwić dobór odpowiedniej metody pracy, a także o tym, że dziecko cały czas obserwuje otoczenie, i to z niego czerpie najwięcej wzorców zachowań:
1

Czytanie książek – dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią jeszcze same czytać, ale wspólne czytanie z rodzicami jest równie korzystne i potrzebne, co samodzielne czytanie dziecka w wieku szkolnym. D czytania można dziecko zachęcać poprzez podsuwanie mu książek o ulubionej tematyce, czy też z ulubionymi bohaterami. Mogą również pomóc książki napisane na podstawie bajek i filmów telewizyjnych, z którymi dziecko zapoznało się już wcześniej.


2

Metoda powtarzania – dzieci najszybciej uczą się przez powtarzanie i naśladowanie a zatem jest to najlepsza droga do nauczenia dziecka określonych czynności, słów, melodii itp. Poprzez powtarzanie dziecko utrwala sobie materiał i jest go w stanie odtworzyć w późniejszym czasie. Warto również zauważyć, że wiele wzorców zachowań dziecko czerpie od rodziców, a zatem im bardziej rodzice swoim własnym, naturalnym zachowaniem będą dziecku pokazywać, że poznawanie świata jest ważne i ciekawe, tym bardziej dziecko będzie takie zachowania przyjmowało jako oczywiste.


3

Dzieci w wieku szklonym nie chcą się uczyć ponieważ nauka staje się dla nich obowiązkiem a przestaje być przyjemnością. W szkole dzieci muszą się uczyć tego co zakłada program nauczania, nie natomiast tego, co lubią, lub do czego mają największe zdolności.


4

Wspólna nauka z dzieckiem może być pierwszym krokiem do podjęcia przez nie własnej aktywności pod warunkiem, że wspólna praca będzie dla dziecka przyjemnością nawet wówczas, gdy tematem będzie najmniej lubiany przedmiot.


5

Motywacją do pracy może być system kar i nagród, ale należy go stosować z rozwagą, albowiem dziecko może z czasem pracować wyłącznie dla obiecanych korzyści jednocześnie zatracając własną motywację.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.10.2013

Komentarze