Jak rozpoznać u dziecka różyczkę?
Jest to choroba wywołana przez wirus, do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, okres wylęgania choroby wynosi 14-21 dni. Różyczka nie jest groźną chorobą pod warunkiem, że nie choruje na nią kobieta ciężarna.
Rozpoczyna się od objawów, które mogą wskazywać na przeziębienie - kaszel, katar, swędzenie spojówek, następnie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych karkowych i za uszami, powiększenie śledziony.
Po paru dniach pojawia się wysypka skórna w postaci małych różowych plamek, które nie swędzą.
Przebieg choroby jest zazwyczaj lekki i nie wymaga specjalistycznego leczenia, jedynie izolacje od osób zdrowych, dziecko zakaża na 7 dni przed wystąpieniem wysypki i około 14 dni od momentu jej pojawienia się.
Choroba ta nie wywołuje powikłań, jedynie kobieta ciężarna po kontakcie z osobą chora na różyczkę powinna skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego działania.
Ważne jest zapobieganie wystąpieniu choroby, dlatego w kalendarzu szczepień wszystkie dziewczynki przed okresem dojrzewania podlegają obowiązkowemu szczepieniu.
Wystąpienie różyczki w okresie ciąży u kobiety, która nie została wcześniej zaszczepiona przeciwko wirusowi różyczki, może wywołać powstanie licznych wad rozwojowych u rozwijającego się płodu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Powyższy tekst nie stanowi porady lekarskiej, w razie wystąpienia objawów chorobowych należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:05:20
Dodaj komentarz