Jak rozpoznać u dziecka ospę wietrzną?

Ospę wietrzną wywołuje wirus, może on wywoływać również inną chorobę zwana półpaścem. Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, dziecko zaraża 2 dni przed wystąpieniem wysypki. Czas trwania choroby wynosi około 14-28 dni, kończy się gdy wszystkie pęcherzyki przyschnął.

1

Objawy to wystąpienie gorączki czasami ból kończyn oraz charakterystyczna wysypka pojawiająca się rzutami w odstępach co parę godzin, takich rzutów może być kilka lub kilkanaście.


2

Zmiany skórne mają postać czerwonych plamek, które po kilku godzinach wypełniają się jasnym płynem surowiczym, wielkości łebka od szpileczki do ziarnka grochu. W zależności od natężenia mogą występować: na owłosionej skórze głowy, na śluzówkach jamy ustnej, na narządach płciowych, na całym ciele.


3

Wysypka trwa 14 -28 dni i powoduje silne swędzenie.


4

Po pewnym czasie pęcherzyki pękają i zasychają tworząc strupki. Ważne jest aby dziecko ich nie zdrapywało ponieważ w tym miejscu pozostanie blizna.


5

Chore dziecko powinno być izolowane do czasu kiedy wszystkie strupki odgadnął.


6

Leczenie zależnie od przebiegu - leki zmniejszające swędzenie (papka do smarowania, leki przeciwhistaminowe), można również stosować wodny roztwór nadmanganianu potasu, leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. W cięższych przypadkach stosuje się leki przeciwwirusowe.


7

Zapobieganie to szczepienie dzieci według obowiązującego kalendarza szczepień.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Powyższa porada nie stanowi porady lekarskiej. W razie wystąpienia wyżej opisanych objawów należy skontaktować się z lekarzem.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.03.2010

Komentarze