Jak rozpoznać objawy rozpoczynającego się porodu? (Część 1)
Twoja ciążą trwa 9 miesięcy i kiedy nadchodzi ten długo oczekiwany moment zastanawiasz się czy to na pewno już, czy jeszcze trzeba trochę poczekać, żeby zbyt wcześnie nie pojechać do szpitala lub by nie był to „fałszywy” alarm. Poniżej znajdziecie parę przydatnych informacji dotyczących rozpoczynającego się porodu. Pamiętaj jednak, że u każdej kobiet zarówno początek porodu jak i sam poród może przebiegać bardzo różnie i nie zawsze wszystkie objawy opisane poniżej muszą wystąpić.
Jeśli dobrze obserwujesz swoje ciało to pierwszym objawem zbliżającego się porodu będzie obniżenie się brzucha, odczujesz to jako zdecydowaną ulgę w oddychaniu. Brzuch obniża się około 2-3 tygodni (u pierwiastek, czyli kobiet rodzących pierwszy raz) przed spodziewanym rozwiązaniem.
Podczas obniżania się brzucha dochodzi do wstawiania się części przodującej (główka lub pośladki) do kanału rodnego.
Występują skurcze przepowiadające, odczuwasz je jako nieregularne twardnienie brzucha, występuje w ciągu kilku ostatnich dni przed porodem. Skurcze możesz odczuwać jako bolesne napięcie lub jedynie jako twardnienie brzucha, nie powodują one rozwierania się szyjki macicy, po kilku godzinach ustępują.
Silne parcie na pęcherz moczowy, występuje w ciągu ostatnich tygodni przed porodem oraz podczas trwania samego porodu, spowodowane jest bliskim sąsiedztwem twardej główki dziecka i pęcherza moczowego.
Odejście czopa śluzowego, jest to znaczne zwiększenie odchodzenia wydzieliny śluzowej, często podbarwionej na kolor brunatny lub czerwony. Jest to znak, że kanał szyjki jest drożny, a to oznacza następny krok bliżej do porodu.
Objawy wymienione wyżej świadczą o tym, że poród rozpocznie się w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Jeśli zauważysz te objawy u siebie i jesteś w terminie porodu czekaj cierpliwie na następne sygnały np. regularne skurcze lub odejście wód płodowych, jeśli jednak masz wątpliwości i coś Cię niepokoi skontaktuj się ze swoim lekarzem lub jedź do szpitala.
Dodaj komentarz