Jak rozpoznać ciążę?

Najbardziej prawdopodobnym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki, jednak nie zawsze jest to tak oczywiste. Dotyczy to głównie kobiet miesiączkujących regularnie , nie chorujących. Jednak zdarzają się sytuacje gdy miesiączka występuje i jednocześnie rozwija się ciąża. Objaw ciąży można podzielić na: domyślne, prawdopodobne, pewne.

1

Domyślne objawy ciąży: zmiana samopoczucia, występowanie nudności, porannych wymiotów, zmiany łaknienia tzw. „zachcianki ciążowe”, zmiana nawyków np. niechęć do palenia papierosów występująca u kobiet wcześniej palących, częste oddawanie moczu, zaparcia, zmęczenie, senność, huśtawka nastroju.


2

Prawdopodobne objawy ciąży: zmiany występujące w narządach: zatrzymanie miesiączki, powiększenie, napięcie, czasami tkliwość sutków, przebarwienia występujące w niektórych okolicach ciała – pigmentacja środkowej części linii brzucha i otoczek sutkowych, w badaniu ginekologicznym powiększenie macicy oraz jej rozpulchnienie, występowanie rozstępów ciążowych - świeże czerwono sine i czerwone, są bardziej widoczne na brzuchu, na bocznych powierzchniach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud.


3

Pewne objawy ciąży: badanie USG, które wykrywa ciąże nawet we wczesnym okresie, w ciąży zaawansowanej wysłuchanie tętna płodu, wyczuwanie ruchów dziecka przez kobietę, wyczuwanie ruchów oraz części dziecka przez powłoki brzuszne.


4

Test ciążowy, wykrywa ciążę trzytygodniową, czyli tydzień po zatrzymani miesiączki można wykryć ciążę. Ważne jest przestrzeganie sposobu wykonania testu. W niektórych sytuacjach próba ciążowa może być dodatnia mimo braku ciąży: przy pewnych schorzeniach endokrynologicznych, podczas wchodzenia w okres przekwitania. Dodatni wynik testu ciążowego powinien skłonić kobietę do wizyty u lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.


5

Należy pamiętać, że już od momentu gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży zaczyna rozwijać się u niej instynkt macierzyński.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.12.2009

Komentarze

a laboratoryjny test ciążowy? tzw. beta-HCG?
tani, praktycznie 100% pewny, wynik szybko, można zrobić bez skierowania od lekarza, brak jakichkolwiek skutków ubocznych