Jak rozmawiać z dziećmi na temat seksu?

Krępujące? Nie do pomyślenia? Seks, to temat tabu nawet wśród dorosłych. Oto kilka rad, jak rozmawiać o nim z dziećmi.

1

Najważniejsze, aby nigdy nie uciekać od tematu. Wielu rodziców żałuje, że w ich domu seks był tematem tabu, przez co dzieci popełniły błędy lub po prostu nie czuły się naturalnie. Gdy Twoje dziecko zada Ci pytanie dotyczące seksualności a na pewno tak będzie, nie zbywaj go!
Odpowiedz na pytanie szczerze i rozsądnie. Dostosuj odpowiedź do wieku dziecka.


2

Gdy Twoje dziecko zapyta Cię o ciąże nie opowiadaj mu, że dzieci znajdują się w kapuście lub przynosi je bocian. Gdy minie kilka lat od tej informacji i dziecko pozna prawdę od kolegów czy koleżanek może poczuć się urażone, że nie chcieliście powiedzieć mu prawdy. Będzie się obawiało, że w innych pytaniach również może uzyskać mylną odpowiedź.
Jeżeli dziecko jest małe wystarczy powiedzieć mu, że tatuś wkłada nasionko do brzuszka mamusi, łączy się ono z jajeczkiem, z którego rośnie dzidziuś.
Jeżeli malec pyta o wyjście dzidziusia, odpowiedz. Nie krępuj się. Lepiej gdy zapyta o to pięciolatek niż ośmiolatek, gdyż pięciolatkowi podamy tylko to co jest mu potrzebne w celu zaspokojenia jego ciekawości. 8-latek wymaga już poważniejszej interpretacji. Dla małego dziecka wystarczy informacja, że dzidziuś wyszedł przez specjalny otwór między nogami.


3

Każde dziecko wcześniej czy później zada nam pytanie, które będzie dla nas krępujące. Gdy okoliczności naprawdę nie sprzyjają odpowiedzi na dane pytanie. Powiedz dziecku, że nie znasz niestety odpowiedz na to pytanie, ale jak wrócicie do domu, to poszukacie odpowiedzi w książce. Tak też zrób, nie licz na to że Twoje dziecko o tym zapomni. Być może tak, ale na niedługo. Dotrzymaj słowa, aby go nie rozczarować.


4

Jeżeli nie do końca umiesz się przekonać do rozmowy o seksie ze swoim dzieckiem, szczególnie tym starszym. Podaję kilka powodów, dla których warto to jednak zrobić.
- dziecko nabywa informację o metodach antykoncepcji, wie jak ją stosować (w przyszłości)
- dziecko nie boi się zadawać pytań dotyczących seksu, nie szuka odpowiedzi w Internecie, gdzie informacje nie zawsze są prawdziwe
- dziecko jest uświadomione wiec nie szuka treści seksualnych w Internecie, gdzie natrafić może na wiele nieprzewidywalnych stron związanych z seksem
- dziecko ufa Tobie, wie, że może się do Ciebie zwrócić z każdym problemem, skoro i tematy tabu są prowadzone w Twojej rodzinie
- dziecko naturalnie wypowiada się na „te” tematy, nie musi szeptać nierozsądnych rzeczy na podwórku, czy szkole.


5

Swobodna rozmowa na temat seksu w domu od najmłodszych lat, powoduje że dziecko w okresie dorastania nie będzie nieufne, będzie wiedziało, że zawsze może na nas liczyć. Tematy tabu prowadzone w sposób naturalny budują więź, którą każdy rodzic chce a nie zawsze może mieć ze swoim dzieckiem.


6

opis porady


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.09.2009

Komentarze

ciekawe :D

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 15:09:43