Jak radzić sobie z gorączką u dziecka?

Kiedy pojawia się gorączka, zaczynają obowiązywać dwie główne zasady. Pierwsza to taka, że gorączka to objaw dobry, ponieważ informuje o tym, iż organizm włączy z chorobą; druga to taka, że im młodsze dziecko, tym trzeba być czujniejszym i szybciej włączać leki obniżające temperaturę ciała malca.

  • Termometr, środki przeciwgorączkowe, ręczniki, chłodna/letnia woda.
1

Jeśli u maleństwa gorączka pojawiła się po raz pierwszy, bacznie obserwuj dziecko, by w porę wychwycić niepokojące objawy, które mogą świadczyć, że istnieje ryzyko wystąpienia drgawek. Niektóre dzieci reagują w ten sposób już przy lekko podniesionej temperaturze. Jeżeli stan dziecka Cię niepokoi, nie wahaj się wezwać lekarza - NATYCHMIAST!


2

Jeśli wiesz, że malec dobrze radzi sobie z gorączką, pilnuj wzrostu temperatury. Najlepiej zapytaj lekarza opiekującego się dzieckiem, w którym momencie należy podać środek przeciwgorączkowy. Zazwyczaj niemowlętom należy podać taki lek, kiedy temperatura przekroczy 38 stopni. Im dziecko starsze i im lepiej znosi gorączkę, przeciwdziałanie gorączce można zacząć od wyższej temperatury. Nie dopuszczaj jednak, by temperatura przekroczyła 39,5 stopnia - tak silna gorączka bardzo obciąża organizm dziecka i wyczerpuje. Środki przeciwgorączkowe podawaj ZAWSZE ściśle wg wskazań lekarza i nie przekraczaj zalecanej dawki jednorazowej oraz dobowej. To bardzo ważne - częstsze podanie leku lub większa jego ilość może prowadzić do przedawkowania.


3

Jeśli do podania kolejnej dawki środka przeciwgorączkowego zostało jeszcze dużo czasu, a dziecko nadal ma wysoką temperaturę ub zaczyna ona gwałtownie rosnąć, zastosuj chłodne okłady. Namocz ręczniki frotte w chłodnej wodzie, wykręć i okładaj nimi ciało dziecka (nie kładź ich w okolice serca! Przykładaj raczej na rączki i nóżki.). Kiedy przyłożone ręczniki nagrzeją się od ciała dziecka, wypłucz je znów w chłodnej wodzie i ponownie przyłóż do skóry dziecka. Postępuj tak do czasu, aż gorączka opadnie.


4

Chłodny prysznic tez pomoże obniżyć gorączkę. Pamiętaj, by temperatura wody była tylko o 1 - 2 stopnie niższa od temperatury ciała gorączkującego dziecka. I weź pod uwagę, że to metoda silnie obciążająca organizm dziecka.


5

Podawaj dużo płynów - dziecko traci je w czasie pocenia się w na walkę z wysoką temperaturą.


6

Obniż temperaturę w pokoju, w którym przebywa chore dziecko - powinno tam być chłodno.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli gorączka po podaniu nie mija lub szybko rośnie, wezwij lekarza.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.11.2009

Komentarze

Przydatna porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:34:35

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 17:52:30