Jak przygotować wyprawkę dla noworodka?

Jednym z najtrudniejszych zadań jakie czeka na świeżo upieczonych rodziców jest przygotowanie wyprawki dla swojego dziecka. Ilość rzeczy jaka jest potrzebna jest przeogromna, ale nie wszystko od razu. Mimo, iż wiele portali, gazet krzyczy wręcz „musisz to mieć”, prawda jest taka, że nic nie musisz. Maleńkie dziecko potrzebuje niewiele, przynajmniej na początku.

1

Na pewno sporym wydatkiem jest zakup wózka. Warto wydać trochę grosza i kupić wózek typu „3w1” czyli gondola, spacerówka i nosidełko na jednym stelażu. Jeśli nie stać na taki wydatek poszukaj na darmowych portalach ogłoszeniowych, tam znajdziesz wiele ciekawych ofert. Warto kupić używany wózek ponieważ rzadko kiedy trafia się zniszczony egzemplarz. Pamiętaj, ze dzieci szybo ze wszystkiego wyrastają, zwłaszcza te najmniejsze.


2

Łóżeczko i wanienka. Bez tego trudno jest się obejść. Jeśli planujesz spać z dzieckiem, zakup łóżeczka możesz odłożyć na potem. W ciągu dnia dziecko spać może w wózku. Jednak wanienkę kupić warto. Nie jest to duży koszt. Proponowałaby również zakup przewijaka. Może nie jest on niezbędny, ale ułatwia życie. Taniej wychodzi jeśli kupisz przewijak nakładany bezpośrednio na łóżeczko.


3

Nie planowałabym zakupu kosmetyków przed narodzinami dziecka. Warto poczekać, aż dziecko się urodzi, może się bowiem okazać, że to co kupiliśmy jest nieodpowiednie. W szpitalu na pewno zostaniemy poinformowani jak dbać o skórę naszego dziecka a zakupu można dokonać gdy dziecko będzie już w domu.


4

Jeśli chodzi o ubranka to warto zaopatrzyć się w te „z drugiej ręki”. Popytać znajomych, rodzinę i odkupić cały zestaw o ile to jest możliwe. Dzieci naprawdę szybko wyrastają z ubranek. Osobiście sama posiadam rzeczy, które zbyt szybko okazały się za małe na moje dziecko. Jeśli zdecydujesz się na zakup to nie kupuj zbyt dużo ubranek w rozmiarze 56, bo może się okazać, że posłużą ci na 2-3 tygodnie. Warto od razu zakupić wyprawkę w rozmiarze 62, nawet gdy na początku będzie trochę luźna to na pewno posłuży dłużej.


5

Poniżej podaję listę rzeczy, które warto mieć na samym początku. Pamiętaj, że wszystko można w każdej chwili dokupić, a nie warto kupować rzeczy z których skorzystamy raz czy dwa:
- ręcznik z kapturkiem 2szt.
- kocyk bawełniany1szt.
- rożek niemowlęcy 2szt.
- pieluszki tetrowe 10szt.
- pieluszki flanelowe 3szt.
- pieluszki jednorazowe newborn 2 opakowania
- maść przeciw odparzeniom
- sól fizjologiczną 3 ampułki
- gaziki jałowe
- nożyczki z zaokrąglonymi czubkami do obcinania paznokci
- fotelik/nosidełko (o ile nie kupiliśmy razem z wózkiem)
- ubranka: w rozm. 56 – 2 body z długim rękawem, 2 body z krótkim, 3 kaftaniki, 2 śpiochy i 3 pajace – powinno wystarczyć. W rozm 62 można dowolnie zwiększyć ilość, w zależności od zasobności naszego portfela
- czapeczki bawełnianę 2-3 szt.
- rękawiczki niedrapki 1szt.
- Jeśli dziecko urodzi się w porze jesień/zima kup dodatkowy koc (gruby i ciepły), śpiworek, kombinezon, czapkę zimową, grube pajace 3-4szt.,


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli nie ma czegoś na liście, a uważasz, że jest to rzecz absolutnie niezbędna, pozostaw uwagę w komentarzu. Dziękuję


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.02.2012

Komentarze