Jak przygotować się na powrót mamy i noworodka do domu?

Młody Tata, pełen wrażeń po niedawnym porodzie, oczekuje powrotu partnerki i maleństwa ze szpitala. Jeśli wszystko z mamą i dzieckiem jest w porządku, powrót następuje zazwyczaj na 3 - 4 dzień po porodzie. Czasem kobieta musi zostać na obserwacji (bo np. przyplątała się gorączka lub inna infekcja). Oto co powinien zrobić Młody Tata przed powrotem reszty rodziny do domu.

  • Czas, płyn do mycia naczyń, proszek do prania ubranek dziecięcych, delikatne mydło; żelazko.
1

Przygotować łóżeczko i pokój lub kącik dla maluszka. Nie zawsze udaje się dokończyć przygotowania przed porodem. Czasem malec przychodzi na świat grubo przed terminem - 2 tygodnie "poślizgu" bywają normą, a wtedy może się okazać, że stan przygotowań domu na przyjęcie nowego członka rodziny jest w stadium dopiero początkowym. Młody Tata powinien w czas nieobecności mamy i dziecka złożyć łóżeczko, przetrzeć je wilgotną ściereczką, zwilżoną wodą i zwykłym płynem do mycia naczyń, po czym wytrzeć do sucha. Nie wolno stosować do oczyszczenia łóżeczka żadnych środków do pielęgnacji drewna - mogłyby zaszkodzić noworodkowi. Łóżeczko należy wymościć materacem.


2

Przygotować czystą pościel do dziecięcego łóżeczka oraz do łózka mamy. Pościele powinny być wygotowane, najlepiej wykrochmalone i wyprasowane. Jeśli Młody Tata ma trochę czasu, może przygotować na zapas dodatkowy komplet pościeli - przyda się, kiedy pierwszy komplet trafi do prania, a młodzi rodzice - wykończeni opieką nad noworodkiem - nie będą musieli myśleć o prasowaniu świeżej pościeli.


3

Porządnie wysprzątać mieszkanie na 1 dzień przed powrotem rodziny do domu. To nie mają być porządki generalne, ale takie, dzięki którym zniknie kurz z mebli i podłóg. Kurz z mebli ścieramy wilgotną ściereczką, bez używania środków czyszczących i nabłyszczaczy do mebli - chemikalia unoszące się w powietrzu mogłyby zaszkodzić maleńkiemu człowiekowi.
Trzeba dokładnie odkurzyć wykładziny i dywany.
Podłogi najlepiej umyć wodą i delikatnym detergentem (można użyć zwykłego płynu do mycia naczyń). Absolutnie nie należy froterować powierzchni podłóg ani nie nakładać na nie żadnych środków pielęgnująco – ochronnych.


4

Przed samym powrotem mamy z dzieckiem najlepiej umyć naczynia - w rozgardiaszu związanym z opieką nad maluszkiem nie będzie czasu na terminowe zmywanie statków kuchennych. Posiadacze zmywarki do naczyń powinni pamiętać o opróżnieniu maszyny, by potem nie tracić czasu i energii na wykładanie czystych naczyń do szafek.


5

Jeśli starczy czasu, Młody Tata może wyprasować pieluszki tetrowe - nawet jeśli założenie jest takie, iż dziecko będzie nosić tylko pampersy, tradycyjne pieluszki z tetry będą niezastąpione podczas karmienia dziecka (wycieranie umorusanej buzi, podkładanie na ramię karmiącej osoby jako ochrona przed zabrudzeniem jedzeniem). Noszenie pieluszek z tetry może też być zalecone przez ortopedę dziecięcego (by prawidłowo kształtować ustawienie stawów biodorwych). Warto tez wyprasować ubranka dziecka - może się zdarzyć, że trzeba będzie noworodkowi zmieniać odzież kilka razy dziennie, uprasowane wcześniej ubranka będą jak znalazł.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Do porządków używaj tylko łagodnych i sprawdzonych środków czystości. Do prania bielizny, pościeli i ubranek dziecięcych używaj specjalnego proszku lub płynu, albo płatków mydlanych (do kupienia w sklepie).


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.11.2009

Komentarze

ciekawe:D

Ostatnio zmieniony: 2013-03-14 23:29:25

Tak powinno być, ciekawe czy mój "Młody tata" też nas tak przywita;))

Ostatnio zmieniony: 2013-03-01 10:32:25

świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 18:24:36

Świetna porada ;) Każdy tatuś powinien sobie taką wydrukować - zawiesić i działać, aby wszystko było gotowe zanim dzidziuś pojawi się w domu ;)

Ostatnio zmieniony: 2012-02-17 13:50:55

Porada oki, ale rzeczywistość- rzeczywistością.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-05 14:45:02

Mnie ominęło przygotowanie mieszkania ponieważ starałem się wtedy być z żoną. A że szpital był w innym mieście nocowałem u rodziny. Porady dosyć ciekawe oraz przydatne. Przy drugim dzieciaczku zastosuję je.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-04 11:49:35

Przydatne, zebrane w jedno miejsce najważniejsze porady.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 13:18:28

Bardzo fajna porada! Pozdrawiam:)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 12:36:27

Bardzo fajne porady. Co do prasowania...myślę,że to jedno z ulubionych zajęć przed porodem..każdej przyszłej mamy. Która z nas nie odczuwa wzruszenia prasując pierwszy raz ciuszki dla noworodka?

Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 11:54:54

Może podrzucę link mężowi ;) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2010-12-28 12:06:02

Już powtarzałam Fajny Tata. Porady super.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-26 13:06:04