Jak przygotować się do porodu rodzinnego?

Dawniej gdy porody odbywały się w domu, kobiety zawsze rodziły w towarzystwie osób bliskich. Gdy poród stał się wydarzeniem „medycznym”, rodzące zostały pozbawione możliwości rodzenia z bliskimi. W chwili obecnej większość szpitali w Polsce umożliwia odbycie porodu rodzinnego i tylko od Was będzie zależeć czy tego chcecie czy nie.

1

Decyzja o wspólnym porodzie powinna być przemyślana i podjęta razem, nie wymuszona przez otoczenie: bo wszystkie moje koleżanki rodziły z mężem, to TY też masz być ze mną.


2

Jeśli myślicie o wspólnym porodzie trzeba się do tego wydarzenia dobrze przygotować. Dobrym pomysłem jest wspólne uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia, tam gdzie dostaniecie dokładne informacje na wszystkie interesujące Was pytania. Niektóre szkoły rodzenia prowadzą zajęcia przygotowujące do odbycia porodów rodzinnych.


3

Zastanów się z jakich powodów chcesz lub nie chcesz uczestniczyć w narodzinach dziecka. Czy powodem jest chęć zobaczenia samego porodu, czy czynniki zewnętrzne czyli obawa przed krytyką znajomych, rodziny, przed sprawieniem przykrości żonie. Jeśli nie chcesz brać udziału w narodzinach dziecka, to czego się obawiasz.


4

Ważne jest również dlaczego Twoja partnerka chce lub nie chce Twojej obecności na Sali porodowej. Jakie oczekiwania wobec Ciebie ma partnerka, czego konkretnie oczekuje.


5

Jeśli nie chcesz brać udziału w porodzie jakie są tego powody, czego się obawiasz lub czego obawia się Twoja partnerka.


6

Nie podejmuj decyzji pochopnie, pamiętaj, że zawsze możesz zmienić zdanie. Jeśli uczestniczysz w porodzie i nie czujesz się zbyt pewnie, zawsze możesz wyjść. Działa to w dwie strony, w każdej chwili możesz wejść na Salę Porodową i zacząć wspólne „rodzenie” w trakcie trwania akcji porodowej.


7

Cokolwiek postanowicie musi to być Wasza wspólna decyzja, rozważenie wszystkich za i przeciw.


8

Wiele pokoleń mężczyzn nie uczestniczyło w porodach swoich dzieci i nie miało z nimi gorszego kontaktu, obecność lub nie, przy porodzie nie może być kartą przetargową w waszym związku. Pamiętajcie, że każdy z nas ma inny poziom wrażliwości i każdy z nas inaczej reaguje nas pewne sytuacje.


9

  1. W trakcie porodu możesz pomóc na wiele sposobów, między innymi: możesz masować okolice kości krzyżowej, podawać wodę do picia, wycierać pot z czoła, być łącznikiem pomiędzy rodzącą a personelem szpitala, możecie razem oddychać lub możesz przypominać o prawidłowym oddychaniu, mierzyć długość skurczu i przerw pomiędzy nimi, pomagać w zmianie pozycji lub po prostu być przy niej.


10

Przed porodem sprawdź co zawiera torba z którą jedziecie do porodu, w razie potrzeby będziesz mógł szybko podać rzeczy o które poprosi Cię rodząca.


11

Po porodzie jeśli będzie można przetniesz pępowinę która łączyła dziecko z matką, nie bój się nie jest to bolesne dla dzieciaczka, przeczytasz opaski identyfikacyjne, które zakłada się na rączki noworodka, a które zawierają dane dziecka, płeć, datę i godzinę porodu, będziesz mógł zrobić pierwsze zdjęcie do albumu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.12.2009

Komentarze

Ciekawie opisane:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:32:54

cenne wiadomosci

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:59:36