Jak przygotować się do ciąży? Informacje dotyczące kobiet.

Chęć posiadania dziecka w dzisiejszych czasach jest decyzją bardziej świadomą niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego decydując się na zajście w ciążę należy poczynić pewne przygotowania, które dadzą nam przynajmniej częściowe poczucie, że zrobiliśmy wszystko aby nasze dzieciątko urodziło się zdrowe. Organizm kobiety potrzebuje około 3 miesięcy aby zgromadzić zapas niezbędnych witamin, pozbyć się substancji niepożądanych oraz przygotować się do spełnienia nowej roli.

1

Zadbaj o prawidłową wagę, kondycja i regularna gimnastyka wpływa korzystnie na zdrowie. Część ćwiczeń można kontynuować będąc w ciąży.


2

Jeśli jeszcze nie masz, to jest to ostatni moment na znalezienie lekarza ginekologa, który pomoże Ci w odpowiedzi na parę bardzo ważnych pytań.


3

Porozmawiaj z ginekologiem o swojej decyzji, poleci on wykonanie badań które pozwolą stwierdzić czy moment zajścia w ciążę jest właściwy, jeśli której z badań będą nieprawidłowe, jest to czas na podjęcie leczenia. Jeśli wszystkie wyniki badań są prawidłowe należy podjąć decyzje o zaprzestaniu korzystania z antykoncepcji.


4

Pamiętaj o konieczności przyjmowania kwasu foliowego na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, oraz przez I trymestr ciąży. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu.


5

Konieczne szczepienia to: szczepienie przeciwko wirusowemu zapalenie wątroby typu B, jeśli nie byłaś szczepiona i nie chorowałaś na różyczkę to jest to odpowiedni moment na szczepienie.


6

Badanie na obecność wirusa HIV, nie jest ono jeszcze obowiązkowe jednak warto się przebadać ponieważ seropozytywna matka może przekazać wirusa swojemu dziecku. Podjęcie leczenia w odpowiednim momencie zmniejsza ryzyko choroby u dziecka.


7

Co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę należy rzucić palenie papierosów, ponieważ nałóg ten może być zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju płodu.


8

Nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane przez ciężarną mogą spowodować powstanie wad rozwojowych u płodu, podobne skutki może spowodować przyjmowanie narkotyków.


9

Planując zajście w ciążę ogranicz przyjmowanie leków, szczególnie w drugiej fazie cyklu. Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych do 9 tygodnia po zapłodnieniu w okresie tzw. organogenezy.


10

Nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie warzywa i owoce, unikaj kontaktu z kotami, w ten sposób zmniejszysz ryzyko zarażenia się toksoplazmozą.


11

Konieczna jest wizyta u stomatologa. Próchnica jest często źródłem zakażenia, która może doprowadzić do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny.


12

Uwagi i spostrzeżenia

  • Informacje podane powyżej nie stanowią porady lekarskiej.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.11.2009

Komentarze

Zastanawiam się czy nie warto również pomyśleć o sprawach finansowych? Np. o ubezpieczeniu? Większość ubezpieczycieli w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) ma klauzulę, że by otrzymać dodatek za urodzenie dziecka należy być ubezpieczonym x miesięcy, najczęściej tyle, by wykluczyć świadome przystąpienie do ubezpieczenia, w momencie, gdy o ciąży już wiemy, w celu zdobycia dodatkowych pieniędzy.
Warto tez pomyśleć o oszczędnościach lub prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym, bo ciąża to czas wielu badań i wizyt kontorlnych. O wydatkach na wyprawkę nie wspomnę :)

Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 16:57:38