Jak przygotować się do ciąży? Informacje dotyczące kobiet.
Chęć posiadania dziecka w dzisiejszych czasach jest decyzją bardziej świadomą niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego decydując się na zajście w ciążę należy poczynić pewne przygotowania, które dadzą nam przynajmniej częściowe poczucie, że zrobiliśmy wszystko aby nasze dzieciątko urodziło się zdrowe. Organizm kobiety potrzebuje około 3 miesięcy aby zgromadzić zapas niezbędnych witamin, pozbyć się substancji niepożądanych oraz przygotować się do spełnienia nowej roli.
Zadbaj o prawidłową wagę, kondycja i regularna gimnastyka wpływa korzystnie na zdrowie. Część ćwiczeń można kontynuować będąc w ciąży.
Jeśli jeszcze nie masz, to jest to ostatni moment na znalezienie lekarza ginekologa, który pomoże Ci w odpowiedzi na parę bardzo ważnych pytań.
Porozmawiaj z ginekologiem o swojej decyzji, poleci on wykonanie badań które pozwolą stwierdzić czy moment zajścia w ciążę jest właściwy, jeśli której z badań będą nieprawidłowe, jest to czas na podjęcie leczenia. Jeśli wszystkie wyniki badań są prawidłowe należy podjąć decyzje o zaprzestaniu korzystania z antykoncepcji.
Pamiętaj o konieczności przyjmowania kwasu foliowego na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, oraz przez I trymestr ciąży. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u płodu.
Konieczne szczepienia to: szczepienie przeciwko wirusowemu zapalenie wątroby typu B, jeśli nie byłaś szczepiona i nie chorowałaś na różyczkę to jest to odpowiedni moment na szczepienie.
Badanie na obecność wirusa HIV, nie jest ono jeszcze obowiązkowe jednak warto się przebadać ponieważ seropozytywna matka może przekazać wirusa swojemu dziecku. Podjęcie leczenia w odpowiednim momencie zmniejsza ryzyko choroby u dziecka.
Co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę należy rzucić palenie papierosów, ponieważ nałóg ten może być zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju płodu.
Nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane przez ciężarną mogą spowodować powstanie wad rozwojowych u płodu, podobne skutki może spowodować przyjmowanie narkotyków.
Planując zajście w ciążę ogranicz przyjmowanie leków, szczególnie w drugiej fazie cyklu. Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych do 9 tygodnia po zapłodnieniu w okresie tzw. organogenezy.
Nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie warzywa i owoce, unikaj kontaktu z kotami, w ten sposób zmniejszysz ryzyko zarażenia się toksoplazmozą.
Konieczna jest wizyta u stomatologa. Próchnica jest często źródłem zakażenia, która może doprowadzić do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Informacje podane powyżej nie stanowią porady lekarskiej.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Warto tez pomyśleć o oszczędnościach lub prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym, bo ciąża to czas wielu badań i wizyt kontorlnych. O wydatkach na wyprawkę nie wspomnę :)
Ostatnio zmieniony: 2010-08-28 16:57:38
Dodaj komentarz