Jak przygotować jedynaka do narodzin rodzeństwa?

W obecnych czasach, coraz więcej par decyduje się na kilkuletnie „przerwy” pomiędzy narodzinami nowych potomków. Niestety wówczas radość oczekiwania nowego dzieciątka łączy się ze stresem związanym z możliwą reakcją naszej starszej pociechy na rodzeństwo, gdyż przyzwyczajona do bycia oczkiem w głowie rodziców, niekoniecznie może chcieć się dzielić ich uwagą i miłością. Jak zatem sobie poradzić w takiej sytuacji?

1

Poinformuj dziecko, że będzie miało rodzeństwo, ale zrób to w jak najbardziej pozytywny sposób. Na przykład pobawcie się w rodzinę. Opowiadaj maluszkowi, jak zachowuje się noworodek, jakiej opieki wymaga, aby nie sprawić mu niespodzianki, jak na parę miesięcy się okaże, że to nie będzie kompan do zabawy (na razie), tylko bezbronna istotka.


2
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Incubator-tahrir.jpg&filetimestamp=20040915180227 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Incubator-tahrir.jpg&filetimestamp=20040915180227

Jeżeli na takie wieści Twoje dziecko zareaguje złością, nie gań go za to. Daj czas, niech się z tym oswoi i wspieraj w zaakceptowaniu tej nowej sytuacji. Okazuj jak najwięcej zrozumienia i miłości. Wydają Ci się śmieszne obawy Twojego dzieciątka? NIE WYŚMIEWAJ ICH! Dla niego mogą się wydawać problemami jego życia.


3

Na tyle, na ile pozwala wiek Twojego starszego dziecka, pozwól mu zaangażować się w przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny. Razem wybierajcie ubranka i książeczki, jakie będziecie mu czytać. Niech starszak czuje się potrzebny i doceniony. Może pozwolicie mu wybrać kolor pokoiku noworodka lub skorzystacie z jego rad przy urządzaniu pokoiku?


4

Gdy Wasza rodzina się już powiększy, pamiętajcie, aby nie zabrakło Wam czasu dla starszego dzieciątka, nie wystarczy mu, że wiecie, że go kochacie, ON MUSI TO CZUĆ.


5

Warto też przypominać dziecku, że jest starsze, więc na więcej już mu możemy pozwolić (np. sam może zdecydować, jaki chce dzisiaj wypić sok, lub może pójść później spać). Nie podkreślajcie natomiast faktu, że noworodek potrzebuje więcej uwagi, gdyż starszak poczuje się zazdrosny.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Warto uczulić gości, którzy będą wybierać się do nas w odwiedziny, aby pamiętali też o jakimś upominku dla naszej starszej pociechy!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.04.2012

Komentarze