Jak przygotować dziecko na pobyt szpitalu?

Twoje dziecko właśnie otrzymało skierowanie do szpitala. Pamiętaj, że ta sytuacja jest stresująca nie tylko dla Ciebie. Nie pozwól dziecku poznać po sobie, że coś jest nie tak. Nie pozostaje Wam nic innego jak spokojnie się spakować i pojechać do szpitala.

1

Wytłumacz dziecku, co się dzieje. Powiedz mu po prostu, że jedzie do lekarza, że muszą go dokładniej zbadać. Wytłumacz, że jest to coś normalnego, nie ma się czym denerwować. Jeżeli pobyt dziecka jest wcześniej zaplanowany np. oczekujecie na termin zabiegu, masz czas, żeby przygotować dziecko na pobyt w szpitalu. Rozmawiaj z nim o tym, dyskutuj razem z cała rodziną.


2

Na wszystkie pytania dziecka odpowiadaj szczerze. Nigdy nie można dziecka okłamywać, ani składać obietnic, których nie da się spełnić. Dziecko, które ma być operowane z pewnością spyta, czy będzie odczuwało ból. Nie możesz zupełnie zaprzeczyć, ale możesz powiedzieć, że nie będzie długo bolało i że to wszystko dzieje się dla jego zdrowia.


3

Spakujcie się razem. Niech dziecko samo wybierze piżamkę i ręcznik, które chce ze sobą zabrać. Pozwól mu zabrać ze sobą ulubionego pluszaka czy inną zabawkę.


4

Nie zapomnij, żeby w walizce znalazły się piżama, szlafrok, domowe pantofle, skarpetki, kosmetyczka z gąbką, mydłem, szczoteczką i pastą do zębów.


5

Warto spakować również radio z słuchawkami, gazetki i książki. Pamiętaj, że prędzej czy później dziecko zacznie nudzić leżenie w łóżku.


6

Spytaj dziecko, czy nie chciałoby mieć przy sobie rodzinnej fotografii. Samotnie spędzone noce w obcym miejscu mogą budzić lęk i niepokój.


7

Kiedy nadejdzie dzień wyjazdu do szpitala, rozpocznij go jak każdy inny. Nie spieszcie się, nie stresujcie. Ważne jest, żeby dziecko nie odczuło, że wokół panuje nerwowa atmosfera. Odprowadź je na oddział. Jeżeli będziecie mogli to razem się rozpakujcie, a następnie przejdzie po oddziale. Może uda Wam się nawiązać jakieś nowe znajomości?


8

Jeżeli sama nie możesz przez cały czas przebywać w szpitalu, postaraj się zaangażować innych członków rodziny, tak aby by dziecko jak najczęściej widziało się z kimś bliskim. Jeżeli to możliwe i dziecko będzie się lepiej czuć, zrób mu niespodziankę i zaproś najlepszego przyjaciela. Na pewno bardzo się ucieszy, gdy zobaczy go przy swoim łóżku.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.08.2010

Komentarze

Zależy też czy istnieje możliwość pozostania matki na oddziale przy dziecku

Ostatnio zmieniony: 2013-06-14 14:52:44

dzieci z reguły płaczą na samą myśl o rozstaniu z mamą :(

Ostatnio zmieniony: 2013-03-14 23:31:28

trudny temat dla dziecka

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:35:12

to i tak bedzie traumatyczne przeżycie.. ale dzięki

Ostatnio zmieniony: 2011-08-11 20:12:27