Jak przewinąć niemowlę?

Zmienianie pieluszek niemowlęciu to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymaga dziecko w pierwszym okresie życia. Czynność ta powinna być wykonywana przynajmniej sześć razy na dobę. Przedstawiam metodę przewijania optymalnie bezpieczną ze względu na nóżki i stawy biodrowe dziecka, a także wygodną i skuteczną.

  • przewijak, czysta pieluszka jednorazowa, chusteczki pielęgnacyjne nawilżone balsamem, krem ochronny lub puder dla niemowląt
1

Po jedną z nóżek dziecka wsuwamy rękę, jednocześnie drugą ręką chwytamy drugą nóżkę jak najbliżej biodra. Kciuk wsuwamy pod udo lub udo lub pupę dziecka, a palce układamy wokół jego uda. Delikatnie obracamy swoją dłoń w kierunku brzuszka dziecka ,co spowoduje lekkie zgięcie jego nóżek w stawach biodrowych i wymusi obrót pupy do góry. W ten sposób unikamy stosowania szkodliwych metod, takich jak ciągnięcie dziecka za nóżki do góry, co stwarza zagrożenie dla stawów biodrowych.


2

Po odpięciu brudnej pieluszki zsuwamy jej przednią część wzdłuż podbrzusza dziecka. układamy jej wierzchnią (czystą), stronę pod pupą malca. Wycieramy pośladki dziecka chusteczkami nawilżonymi balsamem. Najlepiej ogrzać chusteczki trzymając je chwilę w zaciśniętej dłoni, aby nie była zbyt chłodna w dotyku. Wycieramy chusteczką narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze dziecka. Następnie smarujemy pośladki dziecka kremem lub używamy suchego pudru. To, jaki wykorzystamy kosmetyk, zależy od cech skóry dziecka.


3

Zginamy nóżki dziecka w kierunku brzuszka. Pod brzeg pupy (nie podnosząc jej do góry) wsuwamy czystą pieluszkę .Przetaczamy dziecko na bok i podnosimy jedną stronę pieluszki wyżej pod jego plecki. Czynność powtarzamy przetaczając dziecko na drugi bok. Można lekko zgnieść pieluszkę pośrodku, tak aby nie krępowała ruchów dziecka. Jej brzegi wywijamy na zewnątrz, aby nie drażniły okolic pachwin maleństwa. Na koniec zapinamy pieluszkę.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2009

Komentarze

Dzięki za dobrą poradę! Wydaje mi się, że najważniejsze jest właśnie uważać na bioderka. Dobre jest też przewracanie dziecka na boczki - ułatwia sprawę!