Jak prawidłowo układać malutkie dziecko do karmienia?

Nie zawsze młoda mama może karmić piersią. Czasem trzeba przejść na karmienie butelką. I trzeba wiedzieć, jak wtedy prawidłowo trzymać maleńkie dziecko.

  • Cierpliwość, butelka, wygodny fotel.
1

Dla noworodków i młodszych niemowląt obowiązuje zasada, że ZAWSZE podtrzymuje się główkę. Główka chwieje się na słabej jeszcze szyi; wystarczy jeden nieostrożny czy gwałtowny ruch opiekuna lub maleństwa i może dojść do uszkodzenia delikatnych wiązań szyjnych.


2

Dziecko do karmienia układa się lekko ukośnie, kierując główkę w górę. Maluszka układa się na przedramieniu, główkę dziecka opierając na zagięciu łokcia; dłoń opiekuna podpiera pupę i nóżki dziecka.


3

Nie wolno dziecka trzymać całkowicie poziomo - podczas przełykania pokarmu będzie się krztusić i nałyka się powietrza, co najprawdopodobniej skończy się bolesną kolką, a nawet może doprowadzić do wymiotów.


4

Ułożenie główką lekko w górę gwarantuje swobodne oddychanie dziecka i równie swobodne przełykanie pokarmu. Dziecku nie będzie się też w takiej pozycji ulewać.


5

Butelkę z pokarmem należy trzymać pewnie ale swobodnie. Tak, by mleko bez przeszkód spływało do smoczka, ale nie zalewało buzi dziecka.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Najwygodniej karmi się siedząc w fotelu i z plecami podpartymi poduszką i oparciem fotela.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.11.2009

Komentarze