Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

Niezależnie od tego czy masz piersi małe czy duże możesz karmić swoje dziecko. Podstawą udanego karmienia jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

1

Naukę prawidłowego przystawiania dziecka do piersi należy rozpocząć po porodzie, jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Jeśli masz wątpliwości czy problemy z przystawieniem maluszka do piersi proś personel szpitala o pomoc.


2

Podczas jedzenia dziecko powinno ustami objąć całą brodawkę z jak największą częścią otoczki.


3

Dotykając brodawką ust dziecka pobudzasz odruchowe, szerokie otwarcie buzi (jak do ziewnięcia), energicznym ruchem całego ramienia „nałóż” otwartą buzię dziecka na pierś. Pamiętaj – przystawiasz dziecko do piersi a nie pierś do dziecka.


4

Dobre ssanie - powinnaś słyszeć odgłosy przełykania a nie cmokania. Pokarm jest „wymasowywany” z zatok mlecznych tylko dzięki rytmicznym ruchom języka, szczęki i żuchwy dziecka.


5

Po opróżnieniu jednej piersi zaproponuj maluszkowi drugą, następne karmienie rozpocznij od piersi z której karmiłaś ostatnio.


6

Karmienie kończy dziecko, nasycone puszcza pierś. Jeśli jednak nie czujesz głębokiego ssania i nie słyszysz połykania należy karmienie zakończyć. Zbyt długie przetrzymywanie brodawki w buźce u dziecka powoduje jej rozmiękanie i pękanie.


7

Prawidłowy czas karmienia zależy od temperamentu dziecka, zwykle maluszek ssie prawidłowo i efektywnie 10-20 minut. W ciągu doby należy karmić 8-10 razy, w tym 1-2 karmienia w ciągu nocy.


8

Rytm karmień u każdego dziecka może być inny, jednak w ciągu doby obserwuje się okresy dłuższych przerw w ssaniu oraz okresy kiedy dziecko ssie bardzo często. Należy pamiętać, że nawet najedzony maluszek może być marudny i płaczliwy.


9

Podczas karmienia powinnaś być spokojna i zrelaksowana. Twoje zniecierpliwienie czy stres udzieli się dziecku i kłopoty z karmieniem gotowe.


10

Ważna jest wygodna pozycja podczas karmienia.


11

Dziecko przy karmieniu nie może być zbyt ciepło ubrane i skrępowane w kocyku. Maluszek jest przytulony do Ciebie i wzajemnie się ogrzewacie.


12

Uwagi i spostrzeżenia


    1. Jeśli masz wątpliwości dotyczące techniki karmienia, pojawiają się problemy z laktacją , nie wiesz czy dziecko najada się skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.12.2009

Komentarze