Jak prawidłowo postępować w czasie ciąży ?

Jeśli zaszłaś w ciążę i potwierdziłaś ten radosny fakt u lekarza to powinnaś zacząć na siebie bardziej uważać. Dla dobra dziecka oraz swojego twój tryb życia powinien zmienić się na jak najzdrowszy. Jak to zrobić ?

1
Źródło: http://www.burningwell.org Źródło: http://www.burningwell.org

Jeśli do tej pory paliłaś papierosy to jest to bardzo dobry moment aby rzucić palenie. Palenie pozbawia dziecko tlenu i naraża na urodzenie wcześniaka o mniejszej masie urodzeniowej. W skrajnych przypadkach palenie może spowodować ryzyko poronienia, zdeformowania lub urodzenia martwego dziecka. Pamiętaj, że bierne palenie również szkodzi dziecku. Nie przebywaj w miejscach zadymionych a jeśli ojciec dziecka pali poproś by rzucił palenie lub by przestał palić w twojej obecności.


2

Ogranicz lub najlepiej całkowicie wyeliminuj spożycie alkoholu pod każdą postacią. Nawet niewielkie jego ilości mogą zagrozić prawidłowemu rozwojowi dziecka. Alkohol nieodwracalnie ścina białko a poprzez pępowinę dostaje się również do narządów dziecka.


3

Wiele lekarstw może mieć szkodliwy lub nieznany wpływ na dziecko. Unikaj zażywania ich podczas ciąży z wyjątkiem tych leków przepisanych przez lekarza który wie o twojej ciąży. Pamiętaj że szkodzić mogą również popularne lekarstwa na drobne dolegliwości jak np. aspiryna.


4

Ogranicz kontakt ze zwierzętami. Jeśli masz psa lub kota niech kto inny zajmuje się zwierzakami. Zwierzaki mogą przenosić pasożyty powodujące toksoplazmozę która wywołuje groźne uszkodzenia nie narodzonego jeszcze dziecka.


5

Również kontakt ze surowym mięsem może być przyczyną toksoplazmozy. Nie jedz surowego mięsa. Spraw sobie dwie deski do krojenia. Jedną przeznaczoną tylko dla surowego mięsa a drugą do wszystkich pozostałych artykułów żywnościowych. Po każdej styczności z surowym mięsem dokładnie umyj ręce.


6

Jeśli uprawiasz sport (szczególnie wyczynowo) postaraj się go ograniczyć. Ciąża nie jest okresem sprzyjającym sportowemu szaleństwu. Nie doprowadzaj się do skrajnego wyczerpania i braku tchu. Unikaj wszelkich sportów przy których brzuch narażony jest na urazy jak np. jazda konna, narciarstwo.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.02.2012

Komentarze

enia zgadzam się w zupełności. Ja usłyszałam to samo od lekarza:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 11:59:13

Kiedy moja siostra - nałogowa palaczka - była w ciąży ginekolog powiedział jej, że ma ograniczyć palenie ale nie rzucać całkowicie. Stwierdził, że już sama ciąża jest czymś nowym dla organizmu a nagłe rzucienie palenia może dodatkowo niekorzystnie wpłynąć na organizm. Dla nałogowych palaczek będących w ciąży podobno korzystniejsze jest ograniczenie niż całkowite rzucenie. Rzucić palenie lepiej przed planowaną ciążą.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-21 16:50:27